Aktivisté ze Spolku pro výstavbu sochy Václava Havla hodlají umístit po dobu návštěvy čínského prezidenta v Česku u Evropské ulice v Praze billboard se společnou fotografií bývalého prezidenta Havla a dalajlamy. Plán je reakcí na samotnou návštěvu a také na čínské vlajky a uvítací billboardy pro čínského prezidenta instalované po Praze, které jsou podle spolku výsměchem svobodě, lidským právům a demokracii. To sdělil předseda spolku Petr Dauš.
Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) řekl, že spolek požádal pro billboard o zábor pozemku a městská část zábor povolila. Kolářův úřad v době návštěvy čínského prezidenta vyvěsí tibetskou vlajku, starosta již dříve kritizoval i vyvěšení čínských vlajek podél Evropské ulice.
Tibetský duchovní vůdce dalajlama uprchl v roce 1959 do Indie, když čínští vojáci rozdrtili pokus o povstání v Tibetu. Peking na dalajlamu pohlíží jako na separatistu, byť on sám nyní propaguje ve vztazích s Čínou autonomii, nikoli nezávislost pro Tibet. S Havlem dalajlamu pojilo osobní přátelství, na jeho pozvání několikrát navštívil Prahu.
Spolku pro Havlovu sochu se nelíbí, že na dobu návštěvy čínského prezidenta jsou blokovány větší pražské ulice a náměstí nahlášenými shromážděními podporovatelů Číny. "Jásající davy" mají podle aktivistů nahradit čínské vlajky lemující Evropskou ulici a billboardy s nápisem Vítejte v České republice v češtině a čínštině, které se objevily po Praze.
"Rozhodli jsme se přivítat delegaci i jiným způsobem, připomínkou toho, že v České republice nežijí jen Miloš Zeman a Jaroslav Tvrdík, ale i občané svobodných myslí stojící na pevných základech české historie a evropských hodnotách," uvedl spolek. Čínský prezident přijíždí na pozvání prezidenta Zemana, Tvrdík vede Smíšenou česko-čínskou komoru vzájemné spolupráce, která jako reklamu platí vlajky v Evropské ulici.
Mobilní billboard se společným snímkem Havla a dalajlamy bude podle aktivistů stát v parku Velvarská, na křižovatce Evropské a Šárecké ulice. Fotografii doplní nápis Tady jsou doma tito pánové v češtině a angličtině. "Tímto gestem chceme připomenout, kdo v srdcích svobodných občanů zůstává čestným prezidentem a po jakých velkých osobnostech, až následně, zde bude kráčet reprezentace komunistické Čínské lidové republiky," uvedl spolek.
Čínský prezident Si Ťin-pching do Česka přiletí v pondělí dvě hodiny po poledni. Při návštěvě trvající do středy vedle setkání s českými politiky například zasadí v Lánech strom nebo navštíví pražský Strahovský klášter. Kvůli první návštěvě nejvyššího čínského představitele v Česku budou v pohotovosti stovky policistů i vojáků. Podle úřadů bude nejdůležitějším výstupem z příjezdu Si Ťin-pchinga ustavení strategického partnerství mezi Českem a Čínou, které by mělo do budoucna znamenat příliv čínských investic.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.