Týrání zvířat, obrovské dluhy, nespokojení zákazníci, rekonstrukce bez stavebního povolení, ničení chráněné památky a mnoho dalšího. Zámek v Chlumu u Třeboně čelí v poslední době mnoha kontroverzím. Problémy zašly tak daleko, že své zkušenosti s majiteli se rozhodli novinářům sdělit minulí i současní zaměstnanci zámku. Odhalili nedůstojné podmínky na pracovišti i masový hrob týraných zvířat, který se v areálu ukrýval.
Farmpark v zámeckém areálu v Chlumu u Třeboně čelil za dobu své krátké existence mnoha kontroverzím. Zvířata zavřená na malém prostoru několikrát utekla z ohrad, při projížďce tam poník poranil dítě a majitelé areálu čelili několika obviněním z týrání zvířat. Ta se dnes potvrdila, když zaměstnanci zámku spolu s novináři odhalili na skládce v areálu těla uhynulých zvířat. Na místě nyní zasahuje policie.
„Můžu potvrdit, že policie na zámku nyní zasahuje. Jihočeští policisté ve spolupráci s kolegy z hospodářské kriminality již zahájili prověřování. Víc ale kvůli probíhajícímu vyšetřování nemohu sdělit,“ uvedl policejní mluvčí Milan Bajcura okolo druhé hodiny odpolení.
Informace pak redakci potvrdila i Krajská veterinární správa (KVS). „Můžu to potvrdit. Na případu nyní spolupracujeme s policií,“ sdělila nová ředitelka KVS pro Jihočeský kraj Hana Fleischmannovaná. Doplnila také že nadále probíhají všechna předešlá šetření, která se týkala porušení plemenářského zákona o šlechtění, plemenitbě a evidenci hospodářských zvířat, zákona o veterinární péči a zákona na ochranu zvířat proti týrání.
Dnes v deset hodin ráno se před zámkem sešla skupina několika bývalých i současných zaměstnanců zámku s novináři a sdělila jim své zkušenosti s prací pro nového majitele zámku, kterým je podnikatel s rusko-kazašskými kořeny Daniel Bakaev. Ten vlastní také hotely a rezidence v Karlových Varech nebo Mariánských Lázních a provází ho značné kontroverze.
Zaměstnanci zámku, které již nebavilo snášet ponižující jednání zaměstnavatelů a odpírání výplat, novinářům ukázali mimo jiné skládku, na které byli nuceni pohřbívat utýraná zvířata z farmparku.
„Dneska jsem byl spolu s dalšími zaměstnanci areálu ukázat novinářům, kam všechna uhynulá zvířata pohřbívali. Majitelé zámku neměli na krmení a zvířata krmili zkaženým jídlem a zbytky z restaurace. Spousta z nich ale tohle zacházení nepřežila. Další zvířata pak zahynula kvůli špatným podmínkám, ve kterých musela u zámku žít,“ řekl redakci Drbny Filip Novotný, který na zámku dělal stavební práce, za které mu majitel stále dluží přibližně tři miliony korun.
Sami obyvatelé Chlumu si pak v posledních dnech všímají ve farmparku viditelných změn. Některá zvířata již nejsou v ohradách a běhají volně po zámeckém areálu. Několik zvířat se pak objevilo na prodejních portálech. Prodávaly se tam ovce, kozy, lamy i krávy. Případný odkup zvířat má být nabízený i obyvatelům Chlumu a okolních obcí.
Novotný také doplnil, že uhynulá zvířata nechávali provozovatelé zámku zakopávat na skládce, kterou v jeho areálu nelegálně vybudovali již v době, kdy bez jakýchkoliv povolení začali s přestavbou této kulturní památky. „Všechna ta mrtvá zvířata tam zahrabávali. Jsou jich tam desítky. S novináři jsme tam kopli krumpáčem a našli jsme páva královského. Jsou tam ale i další - kozy, poníci, prostě všechno. To už jsme ale nechali na policii,“ popsal.
Tyto informace KVS zcela nepotvrdila. „Případ je čerstvý a nemáme k němu zatím všechny informace. Naši lidé na místě stále pracují. Zatím nemůžeme ani sdělit, zda zvířata v hromadném pohřebišti zemřela přirozeně, nebo v důsledku týrání,“ uvedla Fleischmannová.
Novotný také uvedl, že k zakopávání zvířat zaměstnance nutil především jednatel zámku Pavel Žufan. Ten byl podle slov zaměstnanců z jejich strany několikrát upozorněn na bídný stav všech zvířat. Bylo mu to však jedno. K uposlechnutí těchto příkazů pak mělo zaměstnance motivovat zejména nepřetržité šikanování a výhrůžky o strhávání peněz z výplat, kterým zaměstnanci dennodenně čelili.
„Žufan i Bakaev své zaměstnance neustále šikanovali. Nenechali je ani dojít na záchod, sledovali je na kamerách a strhávali jim peníze, když tam byli déle než pět minut. Těhotnou ženu zase nutili dělat těžkou práci, údajně kvůli tomu měla i potratit,“ uvedl jeden z bývalých zaměstnanců.
Veškerá tato nařčení však jednatel zámku Pavel Žufan zcela odmítá. Zámek dle něj nemá zámek vůči stávajícím ani bývalým zaměstnancům žádné závazky a finančně si vede dobře. Nařčení z týrání zvířat a jejich hromadného pohřbívání je pak dle něj zcela smyšlené.
„Policie ani veterinární správa dnes v zámku nezasahovala. Vaše informace je zcela mylná, včetně nesmyslu o hromadném hrobě. Historicky s námi veterinární správa vedla řízení týkající se spíše formálních nedostatků, například vedení dokumentace k chovaným zvířatům či zda výběh pro dikobrazy nemá být o jeden metr čtvereční větší. Rozhodně se tak nejednalo o jakékoliv týrání či hladovění zvířat. Nic z toho veterinární správa při místním šetření nezjistila," uvedl pro Drbnu Žufan. To je však v přímém rozporu s informacemi KVS i policie.
Dodal také, že o chovaná zvířata se v areálu staral kvalifikovaný personál. „V současnosti je již farma park uzavřen a zvířata byla prodána dalším chovatelům," řekl.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.