V novém letounu může armáda lépe a rychleji cvičit piloty

Foto Facebook - Strojarna.cz | Zdroj ČTK

Strojaři z Ústavu letadlové techniky Českého vysokého učení technického (ČVUT) dnes v Plané u Českých Budějovic poprvé převedli ultralehký proudový letoun UL 39 Albi. Stroj vážící zhruba 320 kilogramů je podle tvůrců světovým unikátem, který vznikal 17 let.

Tvůrci věří, že může nalézt i armádní využití, například by mohl zlevnit výcvik bojových pilotů. Navíc jeho tepelnou stopu nezachytí radar. Strojaři jsou jedním ze stavitelů letounu, u jeho zrodu stály i firmy La Composite a Jihlavan Airplanes. Na projektu se podíleli i autoři 130 diplomových a několika disertačních prací na ČVUT.

Letoun je 7,2 metru dlouhý, podobné je i jeho rozpětí křídel. Stroj zatím není dostatečně letově prověřený, ale podle svých tvůrců by měl dosáhnout rychlosti až 200 kilometrů za hodinu. Nyní ho čeká série zkoušek. V následujících třech až čtyřech letech se uvidí, jestli je možné přejít k sériové výrobě. „Zatím se opravdu jedná o experiment se vším všudy,“ uvedl vedoucí Ústavu letadlové techniky Robert Theiner.

„Při výrobě jsou použité materiály, které v letectví nikdy použité nebyly,“ uvedla Marta Špačková, mediální zástupkyně Fakulty strojní ČVUT, pod kterou Ústav letadlové techniky spadá. Jedná se o první letoun v kategorii ultralight s vlastnostmi proudového letadla, který bude moci pilotovat běžný sportovní pilot. „Každý, kdo má průkaz na sportovní letadlo, může létat i s tímto letounem,“ dodal generální ředitel Jihlavan Airplanes Radek Filip.

Podle Špačkové je UL 39 Albi první české letadlo vyrobené z prepregů autoklávovou technologií. „Prepregy jsou fólie s lepidlem, které tlakem po zahřátí prostoupí tkaninou. Pak se materiál vkládá do autoklávu, kde se vytlačí všechny bublinky a vše se rovnoměrně prolne. Velmi zjednodušeně řečeno je letadlo vypečené v peci jako 25 metrů dlouhá bábovka,“ uvedla.

Letoun s dmychadlovým pohonem nemá podle ní na světovém trhu lehkých sportovních letadel konkurenci. „Poskytuje potenciál pro dosažení vyšších výkonů, vyšší bezpečnosti provozu a udržitelného rozvoje v oblasti sportovního a turistického letectví,“ řekla.

Lehký letoun může najít uplatnění ve vojenském letectví. „Ztížená identifikace UL 39 Albi spočívá v tom, že vrtule je schována uvnitř letounu, a tak nemůže radar zachytit její odraz ani tepelnou stopu,“ řekl Theiner.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky České vysoké učení technické v Praze, ALBI Česká republika a.s., technika, České Budějovice, Planá, letectví, Fakulta strojní ČVUT

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.