Vystrčil: Pokud v tom Ukrajinu necháme, jednou na to doplatíme

Autoři

Rusko je agresor a Ukrajina oběť, která se hrdinně brání. Pokud někdo říká něco jiného, tak je to velmi nebezpečné, a lidé by měli mít odvahu říct, že to není pravda. Na dnešní konferenci Ruská agrese proti Evropě: Po třech letech ukrajinské obrany svobody v Senátu to řekl jeho předseda Miloš Vystrčil (ODS). Dnes uplynuly tři roky od zahájení ruské invaze na Ukrajinu. Mezi tématy dnešní konference v Senátu jsou například vliv ruské agrese na Česko nebo dopady ruského postupu na Ukrajině. Dalším z témat je to, jaká rizika hrozí Česku a dalším zemím a proč je vítězství Ukrajiny v českém zájmu.

"Válka Ukrajinců proti agresorovi je i naše válka a my si to buď uvědomíme, a pak šance, že vyhrajeme, bude vyšší, nebo si to neuvědomíme a Ukrajinu v tom necháme a jednou na to doplatíme," varoval Vystrčil.

Americký prezident Donald Trump podle světových médií naopak naznačuje, že za rozpoutání války nese odpovědnost Ukrajina. Prohlásil například, že Ukrajina neměla "nikdy začínat" válku. Jeho slova ale vyvolala ve světě řadu nesouhlasných reakcí.

Předseda Senátu proto také zdůraznil, že svoboda nemůže fungovat bez zodpovědnosti. "Není možné lhát a říkat nepravdy a nenést za to zodpovědnost," řekl. Vyzval k obhajobě hodnot jako jsou lidská práva nebo lidská důstojnost.

Zakládající člen Team 4 Ukraine a kriminolog Petr Pojman na konferenci popisoval případ ukrajinského města Izjum, které obsadila ruská vojska a ukrajinským silám se ho podařilo osvobodit v září 2022. Útok na Izjum podle něj byl válečným zločinem, nebyly v něm vojenské cíle a bomby dopadaly i na civilní zástavbu.

Popsal, že v době ruské okupace nastoupily kromě armády i jednotky ruské Federální služby bezpečnosti (FSB). Hledaly například veterány, učitele ruského jazyka nebo třeba pracovníky neziskových organizací a další lidi považované za nepřátele Ruska. Některé tyto lidi Rusové podle Pojmana zlikvidovali, jiné zavřeli do vězení. Podle očité svědkyně ruského útoku na Izjum Tatiany Pryvalikiny bylo ve městě hodně ruských mučíren, kde někteří lidé zemřeli a byly i případy znásilnění žen.

"Nedělejme si iluze: my ve válce s Ruskem jsme," řekl politický geograf Michael Romancov. Není tomu tak podle něj proto, že by Česko chtělo ruské území, ale protože vlivné ruské kruhy to říkají. Citoval myšlenku, že když je Rusko slabé, příroda ho nechrání, ale když je silné, nebrání mu příroda v expanzi. Uvedl, že z ruského pohledu nemá Rusko své přirozené, tedy přírodou dané hranice. Jako příklad uvedl Kavkaz, kde se Rusko nezastavilo na jeho hřebenech, ale pokračovalo v expanzi na jih, kterou zastavila až první světová válka.

Náčelník generálního štábu Karel Řehka řekl, že Ukrajinci bojují proti zlu, kterým je současná politika Ruska. Je v zájmu Česka podporovat Ukrajince, protože nám kupují čas, zdůraznil. Zopakoval svá dřívější slova, že Rusko nebude vůči nám přátelštější a nebude předvídatelnější.

Hodnocení článku je 46 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky ČR, Ukrajina, Rusko, senát, boje

Komentáře

Marie Glanczová

Proč už tam Thajvanec nepomáhá, proč už není v první linii? Já zapomněla že mu pomůže Bůh...

Středa, 26. února 2025, 11:39Odpovědět

Lubomir Chladek

Nacionalistická Ukrajina je mně osobně ukradená a nikdy mně osobně zajímat nebude.Kdo chce za každou cenu mír ten nebude do nekonečna finančně včetně nejmodernější vojenské techniky podporovat zemi která je nejvíce zadlužená v celé Evropě. A to nemluvím už o tom že jí nikdy nepůjde o ukončení bratrovražedného boje.

Úterý, 25. února 2025, 03:49Odpovědět

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.