Lidé se v posledních letech ve velké míře vystěhovávají z měst do okolních okresů. Za pět let přibylo hlavně kvůli stěhování procentuálně nejvíce obyvatel v okresech Praha-východ, Praha-západ, Beroun, Brno-venkov a Nymburk. Například Ostrava už není 300tisícovým městem jako před pěti lety. Výjimkou zůstává Praha, která v absolutním počtu získala nejvíc obyvatel, za pět let 33.000. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnil Český statistický úřad.
Takzvané vnitřní migraci nyní dominují pohyby do tří směrů - z hlavního města do okresů Praha-východ a Praha-západ a z Brna do okresu Brno-venkov. Četné vzájemné stěhování bylo zaznamenáno i mezi okresy Ostrava-město a Karviná a také mezi Plzní a její severní a jižní částí.
"Výrazné přírůstky počtu obyvatel v jednotlivých obcích bývají převážně důsledkem nové výstavby. Počet obyvatel tak prvotně roste díky stěhování, případně následně i zvýšením počtu narozených dětí," uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ.
Na Berounsku se počet obyvatel za posledních pět let zvýšil z 92 procent vlivem stěhování, na Nymbursku se stěhování podílelo na růstu 90 procenty. Významný růst počtu obyvatel i dokončených bytů byl patrný například v Milovicích a v Jesenici. Na východě od Prahy se v uplynulých letech rozrostly Nupaky, Květnice či Doubek, na severu Bašť a Nová Ves, na západě Chýně.
Více než polovina okresů však v posledních pěti letech obyvatele ztratila. Nejvýznamněji klesl počet obyvatel na Karvinsku (o 4,4 procenta) a Jesenicku (o 3,5 procenta). V absolutním vyjádření ubylo nejvíce obyvatel v okresech Karviná (-11.700), Ostrava-město (-7500) a Bruntál (-3000).
"Samotná Ostrava tak již není 300tisícovým městem jako před pěti lety. Na počátku letošního roku měla podle bilance ČSÚ necelých 293.000 obyvatel, o 1500 méně než o rok dříve. Téměř o tisíc obyvatel přišel během roku 2015 také Havířov, Karviná o 800," upozornil Radek Havel z oddělení demografické statistiky ČSÚ. Naopak druhým rokem posílila Olomouc, která se k letošnímu
1. lednu znovu vrátila nad 100tisícovou hranici počtu obyvatel.
V Praze se počet lidí za pět let zvýšil o 33.000, z toho stěhováním přibylo 23.000 lidí. "Určující zde bylo stěhování zahraniční," upřesnila předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová.
Před rokem 1989 se stěhovalo více lidí do center, proudy stěhování z velkých měst do okolí začaly převládat v 90. letech.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.