Prezident Miloš Zeman v uplynulých týdnech rozjel další ze svých podivných her, které mají povětšinou stejného společného jmenovatele – politického oblíbence, nashromážděnou osobní zášť z dob minulých a neznalost základních právních principů naší země.
Naposledy si prezident Zeman usmyslel, že bude bagatelizovat práci policie a státních zástupců při vyšetřování vážného podezření z trestného činu dotačního podvodu a ohrožování zájmů Evropské unie. Tuto kauzu dotýkající se exministra financí a favorita blížících se parlamentních voleb, na kterou mimochodem trestní sazebník pamatuje sazbou 5 až 10 let vězení, nazývá Zeman "sporem". Neuvěřitelné.
Jako aktéry „sporu“ naprosto mylně označuje dva vysoké politiky, konkrétně vyšetřovaného na straně jedné a na straně druhé ministra vnitra, do jehož resortních kompetencí spadá i činnost Policie ČR. Neuvěřitelné na druhou.
Tyto „strany sporu“ si prezident odhodlal pozvat na Hrad, aby... Aby co vlastně? Aby si nechal přednést informace o důkazech z živé trestní kauzy? Aby se rozhodl, komu bude fandit? Aby jako bájný Chamurappi rozhodl o vině a trestu, nebo o nevině? Nebo aby strany „sporu“ usmířil? Nekonečně neuvěřitelné.
To, že si Hrad ohýbá výklad legislativy jako hodně namáhaný luk prakticky dennodenně, je bohužel smutným faktem politické kultury v naší zemi. Přesto mě zas a znova dokáže šokovat posouvání hranic možného a nemožného. Uvědomuji si, že je to zbytečné konstatování, ale opět si jej neodpustím: Prezident Zeman by si měl alespoň s blížícím se koncem jeho (prvního?/posledního?) mandátu uvědomit, co do jeho kompetencí spadá, a co tam rozhodně nespadá.
To, že první skupina aktivit je o poznání menší, než by si prezident a jeho blízcí spolupracovníci přáli, je fakt. Rozhodně je však třeba důrazně připomenout, že co do mandátu Prezidenta České republiky nepatří: V prvé řadě jde o zlehčování podezření ze spáchání trestních činů nebo jejich významu jako takových, verbální napadání činnosti policie a státního zastupitelství, obviňování kohokoliv z účelového jednání a snahy ovlivnit volby bez jakéhokoliv důkazu či veřejné výroky, kterými se snaží stále méně zastřeně vmanévrovat stále větší počet váhajících voličů k jeho politickému protégé.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.