Devadesát milionů. Přesně tolik mrtvých po sobě zanechal komunismus po celém světě. Číslo, které je ve spodní hranici odhadů odborníků, inspirovalo název nového webu, jenž spustil známý hudebník David Koller hlavně pro žáky a studenty. Na 90000000.cz najdou panoptikum hlavních představitelů komunistických režimů od jejich počátku do konce dvacátého století.
Kromě toho, že je web jakousi internetovou učebnicí, zpracovává také příběhy dětí, které režim poznamenal. „Už dlouho jsem si přál informační web s historií světového a českého komunismu pro děti, a to z důvodu inklinace určitého procenta mladých lidí ke krajním politickým subjektům. Dávám spojnici mezi komunisty a fašisty, tak jak je to koneckonců naznačeno v ústavě České republiky. Naše země se doposud nevyrovnala s minulostí komunistické diktatury vedené ruskou a dříve sovětskou tajnou službou,“ popisuje vznik edukativního webu David Koller.
Graficky přehledný web s obrázky doprovázejí texty napsané neformálním jazykem, aby byly lépe srozumitelné zejména žákům na druhém stupni základních škol. Jejich autorem je historik Jan Hanzlík, někdejší spolupracovník Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu či šéfredaktor historické revue Paměť a dějiny vydávané Ústavem pro studium totalitních režimů ČR. Skutečné příběhy konkrétních dětí sepsal Petr Marek z iniciativy Bez komunistů.cz.
„Myslím si, že naše mládež by měla mít dostatek informací, aby věděla, co komunismus je, kolik neštěstí přinesl, kdo komunistou byl a většinou zůstal, a co vše mají tito lidé na svědomí. Když vidím, jak komunisti rozeštvávají lidi proti svobodné Evropě, proti Schengenu, proti členství v NATO, jak podporují vyzbrojování jedinců, utvrzuje mě to, že se komunistickým individuím musíme stále aktivně bránit,“ doplňuje David Koller, který věří, že jeho projekt by mohl mladým lidem odpovědět na některé otázky z historie.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.