Prezident Miloš Zeman nabádal na sjezdu v Hradci Králové sociální demokraty, aby neodcházeli do opozice, ale aby vyjednávali s hnutím ANO o novém kabinetu. Osobně však prezident soudí, že ČSSD by neměla požadovat vládní křesla, jen pozice náměstků.
Zeman nechtěl radit, koho si mají sociální demokraté zvolit předsedou, neměla by to ale podle něho být "šedivá, nudná, úřednická bytost". „Chci vám jasně říci, že nebudu prstem ukazovat na nikoho z kandidátů na předsedu," řekl delegátům sjezdu Zeman.
„Moje doporučení zní, nechcete-li upadnout do zapomenutí, pracujte. Pracovat můžete pouze, když budete v jakémkoli složení, konfiguraci, účastni vládních aktivit," uvedl prezident. Pokud by se ČSSD rozhodla pro opoziční roli, mohly by její preference podle prezidenta klesnout pod pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do dolní komory, protože o ní nebude nikdo vědět.
„Na druhé straně je těžká cesta, kterou můžete zvolit, a ve tvrdém jednání s ANO si můžete vymoci určité programové i personální koncese. Možná že vás překvapím, ale můj osobní názor zní: necpěte se do vlády, nechtějte ministerská křesla, chtějte náměstky, odborníky," uvedl prezident.
Zeman, ač zdůraznil, že on vládu nesestavuje, potvrdil, že hnutí ANO Andreje Babiše zájem o spolupráci s ČSSD má a na její postoj čeká. Pravda je i ta, že ANO má i další dva možné partnery, podotkl prezident. Informoval, že s předsedy SPD Tomiem Okamurou a KSČM Vojtěchem Filipem se setká příští týden. Ještě dnes večer má prezident schůzku s premiérem v demisi Babišem, kterého už pověřil jednáním o sestavení nové vlády.
ČSSD označil Zeman za jedinou stranu, která neměla jasné stanovisko k prezidentskému kandidátovi, nemá stanovisko, zda jít do opozice, nebo se účastnit vlády, a jediná, která neví, kdo bude její předsedou. „Jinak jste naprosto v pořádku," řekl.
V úvodu prezident delegáty oslovil sociálnědemokratickým oslovením "přátelé a přítelkyně", což už prý dlouho nepoužil. Poděkoval těm členům ČSSD, kteří ho podpořili v prezidentské kampani. Jmenoval kandidáty na předsedu Jana Hamáčka, Milana Chovance a Jiřího Zimolu. „Omlouvám se těm zbývajícím tuším asi pěti kandidátům, jejichž stanoviska neznám, a proto jim nemohu poděkovat, ani vynadat," uvedl Zeman. Podotkl ale také, že zastánce svého neúspěšného protikandidáta Jiřího Drahoše respektuje.
Zimolu zmínil Zeman i v souvislosti s jeho nedávným prověřováním kvůli pořízení domu na Lipně. Delegátům řekl, že pokud si budou sociální demokraté vrážet "kudlu do zad", jak se to podle něho stalo Zimolovi, a zbavovat se názorových odpůrců, oslabí tím vlastní stranu. „Chcete-li být skutečnými přáteli, nebuďte stranou podrazáků," prohlásil.
Za důvod poklesu preferencí ČSSD považuje Zeman to, že v čele neměla silnou osobnost. Nepřímo zmínil bývalého premiéra Bohuslava Sobotku, který loni několik měsíců před volbami opustil funkci předsedy strany. Zeman ve svém vystoupení na sjezdu doporučil sociálním demokratům, aby si vybrali do svého čela osobnost, a ne nudnou úřednickou bytost.
Zeman delegátům řekl, že jeho vysvětlení setrvalého poklesu je pro ně možná zjednodušující, ale je přesvědčen o tom, že je pravdivé. Veřejnost totiž podle něj zná u každé strany v podstatě jen předsedu. Ten buď voliče dokáže strhnout, nebo je naopak odpudivý, nemá charisma, uvedl.
„Protože nechci mluvit konkrétně o osobě Bohuslava Sobotky, dovolte mi, abych zvolil Miroslava Kalouska," zmínil Zeman bývalého šéfa TOP 09. Kalouska poté označil za odpudivého bývalého předsedu strany z pravicové části spektra. „Jinými slovy, dostali jste sedm procent především proto, že ve vašem čele nestála osobnost," podotkl prezident.
Zeman jako příklad zmínil francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který zvítězil jako osobnost a o jeho okolí voliči nic netušili. „V úzkém kruhu členů jakékoliv politické strany známe klíčové funkcionáře, ale znají je i voliči? Ti znají většinou jen předsedu a nikoho jiného," řekl. Varoval ČSSD, že pokud si znovu zvolí úřednickou bytost do čela, nezíská voliče se všemi důsledky.
Sobotka, kterého znovuzvolil předsedou sjezd ČSSD loni v březnu v Brně, odstoupil z funkce šéfa strany loni v červnu. Zdůvodnil to slabými předvolebními preferencemi. Roli volebního lídra na závěr kampaně zaujal tehdejší ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Sobotka dnes na sjezd do Hradce Králové nedorazil.
Nepřítomnost expremiéra kritizoval jeho bývalý vnitrostranický rival a někdejší jihomoravský hejtman Michal Hašek. „Je mi líto, že tu není. Já bych čekal, že přijede a minimálně složí účty za období, kdy byl šéfem ČSSD a vedl vládu, přičemž konec je poznamenán tím sedmiprocentním volebním výsledkem. Očekával bych, že k tomu přijde něco říct, určitě by mu dneska tady nikdo hlavu netrhal," řekl novinářům Michal Hašek.
Zeman v minulosti ČSSD vedl. Předsedou ho zvolili delegáti sjezdu, který se konal před čtvrtstoletím právě v Kulturním domě Střelnice, v němž se sjezd sešel i nyní. Zeman tehdy stranu s poměrně nízkými preferenci, srovnatelnými se současnými, dovedl do vlády. Později se s ČSSD rozešel.
Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) označil projev prezidenta Zemana na sjezdu ČSSD za pravdivý, trefný a vtipný. Předseda ODS Petr Fiala se Babišovu hodnocení nediví, podle něj Zemanova doporučení směřovala ke zničení ČSSD a jejímu nahrazení hnutím ANO. Zeman v projevu mimo jiné vyzval ČSSD, aby jednala s ANO o podpoře vlády, neusilovala ale o ministerské pozice.
„Přemýšlím, kdy jsem slyšel lepší projev na stranické půdě, než byl ten dnešní, co pronesl pan prezident. Musím říct, že byl skvělý. Pravdivý, trefný, vtipný a pronesený spatra. Podle mě geniální rétor," napsal Andrej Babiš.
„Andreji Babišovi se projev Miloše Zemana na sjezdu ČSSD líbil. Nedivím se mu. Prezident ČSSD doporučil, ať jde do vlády s ANO, ale vlastně nejde do vlády, ať nechá ministerská křesla ANO a pro sebe ať chce jen náměstky. Lepší recept k zničení ČSSD a jejímu nahrazení hnutím ANO už ani nelze dát," napsal Petr Fiala na twitteru.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.