ANO se po poradě svého poslaneckého klubu rozhodlo pokusit se o obnovení vyjednávání s ČSSD pro silný odpor části poslanců proti dohodě s SPD. Kolik poslanců se muselo postavit proti, aby tato možnost padla?
Aby vláda dostala při hlasování od Sněmovny důvěru, musí dostat hlasy od většiny přítomných poslanců. To znamená, že případné spojenectví s SPD by mělo dvě varianty:
SPD by mohla před hlasováním o důvěře opustit sál, jako to udělala ODS v roce 1998 po uzavření opoziční smlouvy. Tím pádem by v sále zůstalo 93 poslanců ANO a KSČM a 85 poslanců ostatních stran. V tomto případě by i odpor malého množství poslanců znamenal neúspěch hlasování. Stačilo by, aby 4 poslanci ANO hlasovali proti vládě, nebo aby 8 poslanců ANO opustilo sál.
Odpor většího množství poslanců by byl nutný v případě, že by poslanci SPD aktivně hlasovali pro vládu. V tom případě by proti vládě muselo hlasovat alespoň 15 poslanců, nebo by jich 30 muselo opustit sál.
Vzhledem k tomu, že se vedení ANO rozhodlo obnovit jednání s ČSSD, se zdá, že odpor proti SPD nebyl záležitostí pár jednotlivců. Podle zpráv v médiích se počet odpůrců pohyboval mezi 20 a 30. Je samozřejmě otázkou, zdali další jednání s ČSSD budou vedena s cílem dosáhnout dohody, nebo s cílem ukázat odbojným poslancům, že jiná cesta než dohoda s SPD neexistuje.
Pokud nějaká vláda důvěru dostane, tak nejspíše dovládne až do konce volebního období. Pro vyslovení nedůvěry vládě jsou totiž potřeba hlasy většiny všech poslanců. Poslanci, kteří opustí sál tak de facto hlasují pro vládu. Z tohoto důvodu bude pozice menších koaličních stran velmi slabá, ANO jejich hlasy bude potřebovat jen pro hlasování o důvěře. U prosazování zákonů se pak dá očekávat, že ANO bude hledat podporu i mezi opozičními stranami. Andrej Babiš ostatně odmítl garantovat ČSSD, že ji nebude takto obcházet.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.