Látky typu nervového jedu novičok se v Česku syntetizují pro účely protichemické obrany, ale pouze v mikroskopickém množství. Oznámilo to dnes ministerstvo obrany a vyloučilo, že by tyto látky mohly uniknout z laboratoří. Podle ministerstva zahraničí se v Česku netestovala konkrétní látka, kterou byl otráven v Británii ruský dvojitý agent Sergej Skripal. Úřady tak reagovaly na čtvrteční vyjádření prezidenta Miloše Zemana, že se v Česku v malém množství vyráběl a testoval jed novičok.
Zemanovy výroky dnes uvítalo Rusko, podle něj slova českého prezidenta vyvracejí obvinění britských vyšetřovatelů, že za útokem na Skripala stojí Moskva. Prezidenta kritizovali představitelé českých pravicových stran, zastali se ho zástupci SPD a komunistů.
Látka A230, o níž Zeman mluvil a kterou označil za novičok, se podle ministerstva obrany syntetizuje ve specializovaných laboratořích za přísného bezpečnostního režimu a v rozsahu maximálně několika mikrogramů. Po testech ji odborníci vždy zlikvidují, nikde se neskladuje. "Pravděpodobnost úniku je proto rovna nule," uvedlo ministerstvo.
Podle Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) mohlo být při březnovém útoku v Británii použito řádově vyšší množství jedu 50 až 100 gramů.
"Nervově paralytický jed, který byl použit při útoku ve Velké Británii, nese označení A234, a jedná se tedy o jinou variantu, než která byla zkoumána českým Vojenským výzkumným ústavem v Brně," upozornilo ministerstvo zahraničí. Diplomacie také vyloučila, že by látka A230 testovaná v Česku mohla být zneužita.
Zeman ve čtvrtek řekl, že podle Vojenského zpravodajství se v Česku vyráběla nervově paralytická látka A230, kterou označil za novičok. Civilní Bezpečnostní informační služba (BIS) podle Zemana dospěla k závěru, že tento plyn není novičok. Zeman řekl, že se přiklání k názoru vojenských zpravodajců.
Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) se nad rozporem ve vyjádření tajných služeb, o kterém mluvil Zeman, pozastavil. "Je to překvapující hlavně z toho pohledu, že jedna služba tvrdí něco a další služby tvrdí něco jiného. Takže se jich musíme zeptat, jak to vlastně myslely," řekl.
Označení novičok se podle odborníka Daniela Juna z brněnské Univerzity obrany používá pro skupinu pěti jedovatých látek. Označuje se tak skupina látek, které byly údajně vyvíjeny v bývalém Sovětském svazu v rámci tajného programu s kódovým označením "Foliant". Oficiální chemický vzorec novičoku ale podle něj nebyl nikdy potvrzen.
Bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý kritizoval Zemana za zveřejnění informací tajných služeb. Upozornil, že jak Vojenské zpravodajství, tak BIS své zprávy, které si prezident vyžádal, označily za tajné.
Zemana kritizují i pravicové strany, podle nich prezidentovy výroky neslouží zájmům Česka ani bezpečnosti země, ale naopak pomáhají ruské propagandě. Místopředseda zahraničního výboru Sněmovny Jan Lipavský (Piráti) chce kvůli kauze pozvat zástupce zpravodajců, na základě jejichž zpráv prezident o novičoku v Česku hovořil, na jednání výboru. Zemana se zastal předseda SPD Tomio Okamura a také předseda komunistů Vojtěch Filip, podle kterého Zeman uklidnil českou veřejnost, když se dozvěděla pravdu.
Ruští představitelé Zemanovi výroky přivítali. Podle Moskvy Zemanova slova dokládají, že Británie lživě obviňuje Rusko z provedení útoku na bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru. Moskva už dříve tvrdila, že použitý jed mohl pocházet z jiných zemí než z Ruska, mimo jiné zmiňovala Česko. Česká diplomacie se proti tomuto tvrzení v minulosti ohradila.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.