HlídacíPes.org přinesl tento týden nezávislou analýzu dat z elektronické evidence tržeb, jež ukázala na řadu chyb, výkyvů a propadů. Finanční správa však tyto závěry odmítá.
Kompletní datové podklady k výběru EET od samotného počátku (od 1. 12. 2016 pro ubytovací a stravovací služby) až ke dni podání žádosti o informace, do listopadu 2017 si na základě zákona o svobodném přístupu k informacím od Finanční správy ČR vyžádal programátor Marek Sušický.
A nezůstalo zdaleka jen u hrubých dat. Sušický spustil webové stránky datazeet.cz, kde přehledně zpracovaná data dává k dispozici všem.
Ve své analýze pak upozornil například na podivné datové „zuby“ ve vybraných odvětvích.
Například u DPH ve výši 10 % a u odvětví Maloobchod mimo prodejny, stánky a trhy se ukazuje, že je v datech nějaký problém:
Stalo se 1.září v Jihočeském kraji. Podobný případ se stal opět v Jihočeském kraji 2. listopadu:
V tomto případě se jedná o oblast maloobchodu s ostatními výrobky převážně pro domácnost za 80 milionů korun, což by ale jen v listopadu 2017 a v tomto oboru znamenalo odběr zboží za 800 milionů. To jistě neodpovídá realitě.
Poslední příklad je z Moravskoslezského kraje, z 8. října:
Hlavním problémem poskytnutých dat je podle Marka Sušického datová kvalita.
HlídacíPes.org požádal o reakci Finanční správu, respektive Generální finanční ředitelství.
Formální chyby podle ní vznikají především na straně provozovatelů, tedy při zadávání dat do systému.
„Finanční správa jednotlivé subjekty na evidentní formální chyby upozorňuje, přestože se jedná o případy, které by mohla řešit sankcí. Kvalita přijatých dat se postupně zlepšuje tak, jak se poplatníci učí systém používat,“ tlumočí stanovisko Generálního finančního ředitelství mluvčí Lukáš Heřtus.
Trendy a anomálie, které jsou vyjádřeny některými přiloženými grafy, jsou podle Finanční správy „často způsobeny snahou subjektů nepřiznávat tržby“.
„Finanční správa tyto výkyvy analyzuje a následně prošetřuje,“ říká Heřtus.
Ani graf ukazující setrvalý pokles výběru DPH Finanční správa nepovažuje za problém.
V následujícím grafu je trend výběru DPH v pohostinstvích v ČR od dubna 2017 do listopadu 2017 (data za první čtyři měsíce 2017 jsou totiž podle Sušického zatížena extrémní chybovostí).
Graf jednoznačně ukazuje pokles, hlavně v září 2017. Příčina neznámá.
Finanční správa argumentuje tím, že datové zprávy posílané prostřednictvím EET nevypovídají o skutečném výběru DPH.
„Tyto položky nemohou být rovny skutečnému výběru DPH, neboť se z pohledu DPH jedná o pouhá uskutečněná zdanitelná plnění. Skutečný výpočet výše DPH k odvodu je poněkud sofistikovanější, minimálně je třeba počítat s tím, že se k dodání zboží či poskytnutí služby váží určité náklady, tedy přijatá zdanitelná plnění, která mají vliv na výslednou daňovou povinnost,“ říká za Generální finanční ředitelství Lukáš Heřtus.
„V datových zprávách nejsou obsaženy například platby uskutečněné bankovním převodem, které jistě budou mít na výsledné hodnoty odvedené DPH nezanedbatelný vliv,“ dodává.
Výrazně se na propadu v oblasti pohostinství – podle analýzy Marka Sušického z dat EET – podílí Moravskoslezský kraj.
Vysvětlení Finanční správy?
„Výraznější výkyv v hodnotách přijatých datových zpráv mohl být způsoben například chybným odesláním údajů do systému EET, či pochybením při nastavení pokladního zařízení. Jedná se o situace, vzhledem k zavádění nového nástroje do praxe, zcela pochopitelné, na jejichž nápravě finanční správa s poplatníky spolupracuje.“
Data za delší časové období po listopadu 2017, která by trend potvrdila nebo vyvrátila, zatím nejsou veřejné dostupná.
Text byl původně publikován na portálu Hlídací pes.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.