Počasí dnes2 °C, zítra4 °C
Pátek 22. listopadu 2024  |  Svátek má Cecílie
Bez reklam

Číňané se po půl roce ozvali: v české firmě HE3DA jsme špionáž nedělali

Uplynulo půl roku od chvíle, kdy HlídacíPes.org upozornil – na základě informací od zástupců české společnosti HE3DA – na pokus o průmyslovou špionáž v této firmě vyvíjející speciální baterie. Až nyní se čínská společnost CDC obviněním začala bránit.

O co v případu jde? Čínská společnost se sídlem v Německu CDC Germany Investment GmbH se v roce 2016 dohodla s českou společností HE3DA na investici ve výši pět milionů eur do další práce na prototypu revolučního typu lithiových baterií.

Autorem patentu je český vynálezce a spolumajitel společnosti HE3DA Jan Procházka.

Právě on v autorizovaném rozhovoru pro HlídacíPes.org na podzim loňského roku popsal události, po nichž z česko-čínské spolupráce sešlo.

Černý prášek. Vzácný, nebo všední?

„Radovali jsme se, že máme strategického partnera, ale tenhle sen se postupně rozplynul. Bohužel jsme v rámci investičních dohod odkryli veškeré účetnictví, odkryli jsme i technické detaily baterií, jediné, co jsme si naštěstí nechali pro sebe byl náš černý prášek (jde o materiál pro katodu, která je součástí originálního řešení baterie, pozn. red.),“ řekl tehdy vynálezce baterie a ředitel firmy Jan Procházka. A popsal i to, jak se čínští zájemci pokusili opatřit onen „černý prášek“ bez ptaní.

„Přišli s českými i čínskými právníky, šli jsme do provozu, kladli nám řadu otázek, odlákávali naši pozornost a v jednu chvíli čínský profesor strčil ruku do boxu, nabral si vzorek a strčil si ho do kapsy svého parádního obleku. Naštěstí jsme ho chytili přímo u toho,“ popsal pokus Procházka (i tento jeho výrok byl autorizován, pozn. red.).

HlídacíPes.org se už vloni pokoušel získat vyjádření přímo od CDC Germany Investment, firma však nemá vlastní webové stránky, nemá zveřejněny ani žádné kontaktní informace.

Prezentuje se jako „dceřiná společnost silné čínské energetické společnosti, která vyhledává nové energetické projekty v Evropě“.

Prostřednictvím mediální agentury vloni jen vydala vyjádření, že „společnost HE3DA neplnila stanovené podmínky, nikdy nepředložila obchodní plán, účetnictví ani informace o plánovaných pracích a finančních transakcích a finanční prostředky přitom využívala nehospodárně a v rozporu s dohodou.“

S půlročním odstupem nyní přichází s novým vyjádřením, které do redakcí rozeslal Vladan Crha ze společnosti AMI Communications, která CDC zastupuje. Konstatuje mimo jiné, že se žádný pokus o špionáž a krádež nekonal. Celé vyjádření ZDE.

„HE3DA nám po obdržení platby nabídla, že spolu provedeme několik testů baterií a jejich výkonu a společně vyrobíme dva prototypy, abychom měli důkaz, že splňují slibované parametry. Během těchto testů jsme se prášku pro elektrody nevyhnutelně dotýkali, navíc tento materiál byl podle zaměstnanců HE3DA zakoupen jako volně dostupný na trhu od čínského výrobce,“ cituje stanovisko CDC Fujun Goua, „člena vědeckého týmu, který byl u incidentu přítomen“ (jak stojí v prohlášení).

NASA projekt chválí

Do kontaktu s práškem podle CDC během prohlídky přišli všichni a nešlo o utajovaný materiál.

HlídacíPes.org požádal Jana Procházku o reakci na čerstvé výroky CDC, do uzávěrky tohoto textu odpověď nepřišla (redakce ji případně do tohoto textu později doplní, pozn. red.).

Podle CDC se HE3DA pasuje do role oběti údajně proto, aby „odvedla pozornost od neuspokojivých výsledků testů“ a toho, že baterie „nejsou vhodné pro masovou výrobu.“

Firma HE3DA přitom už vloni v polovině října položila základní kámen linky pro sériovou výrobu v Horní Suché u Havířova v Moravskoslezském kraji,

Někteří odborníci – anonymně – vyslovují pochybnosti o kvalitě baterií HE3DA i lidech, kteří za projektem stojí.

Většinovým akcionářem firmy Magna Energy Storage, která továrnu staví, je Radomír Prus, který byl v minulosti stíhaný jako uprchlý. Obvinění z úvěrového podvodu jej soud vloni v dubnu zprostil, figuruje však nadále v případu jiného dotačního podvodu.

Jan Procházka je ale o kvalitě svého projektu pevně přesvědčen. Lithiová baterie má podle něj unikátní konstrukci se speciálním chlazením, má vysokou kapacitu i bezpečnost a přitom menší nároky na velikost. Principem jsou silné elektrody a zcela nové konstrukční pojetí.

Čínská reakce přichází shodou okolností ve chvíli, kdy zástupci společnost HE3DA prezentovali ve Spojených státech svou baterii americkým partnerům.

České velvyslanectví ve Washingtonu upozornilo na to, že americká NASA a ministerstvo energetiky zařadily projekt baterie HE3DA mezi 25 nejslibnějších projektů na poli energetických technologií.


Text byl původně publikován na portále Hlídací Pes.

Štítky Hlídací pes, HE3DA, Čína, špionáž, Jan Procházka, projekt, prášek, NASA, Německo, Radomír Prus, AMI Communications, Magna Energy Storage, USA

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Číňané se po půl roce ozvali: v české firmě HE3DA jsme špionáž nedělali  |  Domácí  |  Drbna.cz

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.