Pražský městský soud zamítl žádost lobbisty Romana Janouška o odpuštění zbytku trestu. Podle soudu nelze dostatečně spolehlivě předvídat vývoj zdravotního stavu odsouzeného, a stále tak existuje navzdory jeho nevyléčitelné nemoci možnost, že by Janoušek mohl ve výkonu trestu odnětí svobody pokračovat. Rozhodnutí není pravomocné.
Janoušek si má za úmyslné sražení ženy při dopravní nehodě odpykat 4,5 roku vězení, za mřížemi zatím strávil zhruba rok a čtvrt. Trest mu byl přerušen ze zdravotních důvodů, muž si opakovaně stěžoval na komplikace po operacích hlavy. Do vězení se ve stanovený termín nevrátil a požádal o odpuštění zbytku trestu. Soudce Tomáš Kubovec si kvůli tomu vyžádal posudek lékařů z olomoucké fakultní nemocnice.
"Ačkoliv se v případě odsouzeného jedná o nevyléčitelnou životu nebezpečnou nemoc, nelze s dostatečnou mírou spolehlivosti předvídat vývoj zdravotního stavu odsouzeného a soud zde stále spatřuje určitou možnost, že by odsouzený mohl pokračovat ve výkonu trestu odnětí svobody, byť za výrazně ztížených podmínek," konstatoval nyní Kubovcův senát.
Soud rozhodl v neveřejném zasedání. Podle Puci vzal do úvahy také to, že Janoušek si odpykal pouze menší část uloženého trestu.
"Za této situace a s ohledem na výjimečnost institutu upuštění od výkonu trestu, charakter trestné činnosti, požadavek obezřetného přístupu, kdy státu fakticky zaniká možnost do budoucna trest vynutit, soud neshledal natolik výjimečné a závažné skutečnosti, které by upuštění od zbytku výkonu trestu odnětí svobody umožňovaly," vysvětlila mluvčí instituce Markéta Puci.
Janoušek si proti usnesení může podat stížnost k pražskému vrchnímu soudu. I pokud by s ní neuspěl, za mříže by se hned vrátit nemusel. Krajský soud v Brně mu totiž nedávno s ohledem na zdravotní stav umožnil dvouletý odklad nástupu.
Opilý lobbista v roce 2012 úmyslně srazil autem ženu v pražské Michli. Původně čelil obžalobě z pokusu o vraždu, nakonec byl odsouzen za ublížení na zdraví a řízení pod vlivem návykové látky. Trest nastoupil v listopadu 2014. V brněnské věznici zůstal do března 2016, poté byl dočasně propuštěn na svobodu.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.