Nová ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO) dnes znovu odmítla pochybnosti o originalitě své diplomové práce, o které Český rozhlas - Radiožurnál ve čtvrtek napsal, že v ní oslovení experti nalezli prvky možného plagiátorství. Řekla to dnes na tiskové konferenci poté, co ji premiér Andrej Babiš jako poslední ministryni nové vlády uvedl do úřadu. Babiš novinářům řekl, že jde o kampaň a ministryně má jeho podporu.
"Velmi mě tato kauza mrzí, protože to téma, které jsem v diplomové práci psala, bylo téma, které mě zajímalo. Opravdu jsem se tomu věnovala řadu měsíců, využívala jsem různé zdroje. Bohužel nemohu vyloučit, že jsem někde zapomněla uvést citaci, ale určitě ne úmyslně" řekla Malá. Upozornila, že práce v pořádku prošla kontrolním systémem a u zkoušky ji obhájila.
V práci, kterou Malá sepsala v roce 2011 na soukromé vysoké škole v Bratislavě, našel systém na odhalování podvodů podle Radiožurnálu opakovanou shodu s příspěvky na internetu nebo s prací jiné autorky z Masarykovy univerzity v Brně. Bratislavská soukromá Paneurópska vysoká škola (PEVŠ) dnes uvedla, že diplomová práce Malé obstála ve standardním systému kontroly slovenského registru závěrečných prací studentů (CRZP). Podle dostupných informací ale slovenský systém ověřování tehdy nepracoval s databází českých prací.
Mezi prioritami ministryně zmínila například novelu insolvenčního zákona a novelu trestního řádu. "Určitě je prioritou zrychlení vymahatelnosti práva a co považuji v této chvíli za úplně nejdůležitější je zintenzivnění komunikace se všemi profesními skupinami, které po tom volají. Chci je zapojit do procesů, myslím, že pro řízení ministerstva je jejich hlas a jejich názor zásadní," řekla Malá.
Ministryně také plánuje diskutovat s předsedy krajských soudů o směrnici, která stanovuje pravidla pro výběr soudců. "Z jejich strany se ozývají nesouhlasné projevy a já bych ráda věděla, jaký je jejich názor a jaký v tom vidí problém," vysvětlila.
Malá měla původně do úřadu nastoupit po 17:00, uvedení se však o dvě hodiny opozdilo, protože se Babiš zdržel na jednání EU v Bruselu. "Myslím, že paní ministryně je pracovitá, má tah na branku, je komunikativní, to je taky důležité a určitě má moji plnou podporu," řekl dnes premiér.
Malou kritizují opoziční Piráti, ODS a TOP 09. ODS dnes Babiše vyzvala, aby ji do úřadu neuváděl. Odkázali při tom například na dřívější výrok Malé, kdy mluvila o možném odkladu Babišova stíhání v dotační kauze kolem Čapího hnízda do doby, až skončí volební období.
Server Aktuálně.cz ve čtvrtek zjistil, že Malá vykonávala koncipientskou praxi na plný úvazek ve městě Dolný Kubín v Žilinském kraji, téměř 300 kilometrů od svého tehdejšího bydliště. Sociální demokraté i někteří další zase v souvislosti s možným vládním angažmá Malé poukazovali na to, že kvůli obchodování partnera v oblasti insolvencí bude ve střetu zájmů. Malá dnes řekla, že na praxi běžně dojížděla. "Dnes pracuji 220 kilometrů od domova, a nikomu to nepřijde divné, praxe byla 280 kilometrů od domova," řekla ministryně.
Po tiskové konferenci Babišovi skupina občanů předala dopis a vyzvala ho, aby odsoudil výroky poslance Milana Brázdila, který gaye a lesby označil za postižené lidi, kteří nemají nárok na to, aby byli manželé a měli děti. Babiš reagovat, že Brázdila již odsoudil a pokud se neomluví, požádá ho, aby se omluvil.
Diplomová práce nynější české ministryně spravedlnosti Taťány Malé obstála ve standardním systému kontroly slovenského registru závěrečných prací studentů (CRZP). V prohlášení to dnes uvedla bratislavská soukromá Paneurópska vysoká škola (PEVŠ) v reakci na informace, že magisterská práce Malé z roku 2011 nese prvky možného plagiátorství. Podle dostupných informací ale slovenský systém ověřování tehdy nepracoval s databází českých prací. Malá pochybnosti o originalitě své práce odmítla.
"Protokol o kontrole originality u dané práce identifikoval shodu s jinými pracemi v souboru CRZP v rozsahu 0,00 procenta, tedy žádnou shodu," informovala vysoká škola, na jejíž Fakultě práva Malá studovala.
V případě zjištění shody textu s jinými pracemi v registru PEVŠ podle svého prohlášení ověřuje vzniklou situaci a v případě opodstatněnosti zahajuje vůči danému studentovi disciplinární řízení, které zpravidla končí podmíněným nebo definitivním vyloučením ze studia.
"Případná nedokonalost informačního systému, za který je odpovědný stát, Centrální registr závěrečných prací, nemůže být interpretována jako pochybení školy," uvedla vysoká škola, která od roku 2014 patří do české skupiny Prosperita holding. Škola doplnila, že údajná pochybení za případný nečestný postup Malé nejsou odpovědností školy.
Podle PEVŠ nemá nyní škola vůči Malé žádnou disciplinární pravomoc, protože její závěrečná práce byla obhájena a studium řádně ukončeno. Ve zkušební komisi byli i zástupci české akademické obce. Slovenský zákon o vysokých školách zpětné odnětí titulu neumožňuje.
Magisterská práce Malé o rodinném právu obsahuje podle Českého rozhlasu nepřiznané pasáže z diplomové práce Veroniky Grossové, sepsané o pět let dříve na Masarykově univerzitě v Brně. V jednom případě Malá dokonce převzala původní text i se dvěma překlepy. Kromě diplomové práce Malá podle expertů opsala nebo bez citace parafrázovala i část učebnice České rodinné právo autorek Milany Hrušákové a Zdeňky Králíčkové.
ODS vyzvala premiéra Andreje Babiše (ANO), aby dnes vpodvečer neuvedl Taťánu Malou (ANO) do úřadu ministryně spravedlnosti. Malá, kterou stejně jako zbytek vlády jmenoval ve středu prezident Miloš Zeman, nemá podle opoziční strany na funkci odbornou ani morální kvalifikaci. Pokud Babiš poslankyni do úřadu uvede, přijímá za její nominaci veškerou politickou odpovědnost, řekl novinářům místopředseda občanských demokratů Martin Baxa.
Představitelé ODS míní, že poslední zjištění kolem Malé dávají za pravdu těm, kdo říkají, že v čele spravedlnosti má řešit spíš než cokoliv jiného otázku trestního stíhání premiéra Babiše v případu Čapího hnízda. Odkázali na dřívější výrok Malé, kdy mluvila o možném odkladu Babišova stíhání v dotační kauze do doby, až skončí volební období.
Český rozhlas - Radiožurnál ve čtvrtek informoval, že oslovení experti nalezli v magisterské práci Malé prvky možného plagiátorství. V práci, kterou Malá sepsala v roce 2011 na soukromé vysoké škole v Bratislavě, našel systém na odhalování podvodů opakovanou shodu s příspěvky na internetu nebo s prací jiné autorky. Malá pochybnosti o originalitě práce odmítá.
Server Aktuálně.cz ve čtvrtek zjistil, že Malá vykonávala koncipientskou praxi na plný úvazek ve městě Dolný Kubín v Žilinském kraji, téměř 300 kilometrů od svého tehdejšího bydliště. "Pokud by se ukázalo, že svou diplomovou práci z části opsala a její koncipientská praxe probíhala jen na papíře, nemá v úřadu ministryně spravedlnosti co dělat," uvedl Baxa.
Malá by neměla být do úřadu uvedena, pokud nebudou pochybnosti rozptýleny, uvádí ODS. "Ministr spravedlnosti má mít nejen dostatečnou kvalifikaci pro výkon své funkce, ale i dostatečné hodnotové a morální vlastnosti. V tuto chvíli existují silné indicie, že paní ministryně nemá ani dostatečné vzdělání, ani dostatečné morální vlastnosti pro výkon své funkce," uvedl Baxa.
Babiš má v plánu uvést Malou do úřadu dnes odpoledne po příletu z evropského summitu. V minulých dnech uvedl do úřadu šestici nových ministrů, dnes kromě Malé doprovodí také Petra Krčála (ČSSD) na ministerstvo práce a sociálních věcí.
Malou dříve vedle ODS kritizovali také Piráti či TOP 09. Sociální demokraté i někteří další v souvislosti s možným vládním angažmá Malé poukazovali také na to, že kvůli obchodování partnera v oblasti insolvencí bude ve střetu zájmů. Malá to odmítá.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.