V Turecku propustili 18 tisíc státních zaměstnanců. Převážně jde o policisty a vojáky

Autoři | Foto pixabay.com

Turecko dnes vydalo dekret, na jehož základě bylo propuštěno více než 18 tisíc státních zaměstnanců, hlavně policisté a vojáci. Podle médií jde o poslední mimořádné opatření přijeté v rámci výjimečného stavu, který byl v Turecku obnovován od pokusu o státní převrat v roce 2016. Prezident Recep Tayyip Erdogan po červnovém vítězství ve volbách oznámil, že Turecko už výjimečný stav potřebovat nebude. Podle tureckých médií má být zrušen v pondělí.

Výjimečný stav byl od července 2016 po třech měsících obnovováno, současný termín vyprší 18. července. Po neúspěšném puči přišlo podle OSN v Turecku o práci přes 100 tisíc státních zaměstnanců a další tisíce byly zatčeny. Přes 50 tisíc Turků bylo obviněno a na soudní procesy čekají ve věznicích.

Podle nového dekretu přijde o práci dalších 18 632 lidí, z nichž přes 9000 jsou policisté a 6000 příslušníci armády. Na seznamu je dále asi 1000 zaměstnanců ministerstva spravedlnosti a 650 lidí, které zaměstnává ministerstvo školství. Dekret rovněž nařizuje uzavřít 12 spolků, troje noviny a jednu televizní stanici. Mění rovněž předchozí opatření a umožňuje znovu ve státních službách zaměstnat 148 lidí propuštěných při podobných čistkách v minulosti.

Turecká média uvádějí, že výjimečný stav bude zrušen v pondělí, až Erdogan složí přísahu a zahájí svůj další mandát. Zrušení výjimečného opatření sliboval Erdogan v kampani.

Od pondělí začne také platit nový, prezidentský politický systém, jak to umožňuje úprava ústavy, kterou Turci schválili loni v referendu. Moc bude výrazněji soustředěna v rukou prezidenta, který bude po zrušení funkce premiéra moci sestavit vládu, vydávat dekrety a stanovovat rozpočet.

Nevládní organizace Human Rights Joint Platform zjistila, že od puče do letošního března bylo v Turecku propuštěno více než 112 tisíc lidí, mezi nimi 8000 vojáků, 33 tisíc zaměstnanců ministerstva školství a 31 tisíc pracovníků ministerstva vnitra. Tisíce dalších byly sesazeny na nižší pozice. Opozice v těchto čistkách vidí snahu umlčet všechny kritické hlasy.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Turecko, státní zaměstnanec, policie, vojsko, voják, propuštění, nouzový stav, Recep Tayyip Erdoğan, OSN

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.