Premiér Andrej Babiš (ANO), předsedové Senátu Milan Štěch (ČSSD) a Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) příští úterý vystoupí s proslovy u budovy Českého rozhlasu (ČRo) při vzpomínkové akci k 50. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Český rozhlas to dnes uvedl v tiskové zprávě. Prezident Miloš Zeman dříve prostřednictvím mluvčího oznámil, že žádné vyjádření nechystá, za což ho kritizují někteří politici. Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil ho dnes v otevřeném dopisu vyzval, aby události srpna 1968 důstojně připomněl.
Vzpomínková akce u budovy rozhlasu je jedním z bodů mimořádného programu k 50. výročí vpádu armád Varšavské smlouvy do Československa, které Český rozhlas připravil. ČRo výročí připomene také speciálním třináctihodinovým živým vysíláním a koncertem na Václavském náměstí, informovala vedoucí oddělení komunikace ČRo Blanka Bumbálková.
Vedle Babiše a předsedů komor Parlamentu se pietního aktu zúčastní i ředitel ČRo René Zavoral či pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO). V průběhu pietního aktu bude odhalena nová pamětní deska na počest lidí, kteří padli u vinohradské budovy Československého rozhlasu při okupaci země vojsky zemí Varšavské smlouvy.
Zeman proslov u příležitosti výročí podobně jako v minulých letech nechystá. "Svůj odvážný projev už pan prezident pronesl. Když za počínající normalizace prohlásil, že nesouhlasí s okupací. Za tento postoj byl vyhozen z práce, z Vysoké školy ekonomické," uvedl na twitteru hradní mluvčí. "Takový projev vydá za tisíce čistě formálních a neupřímných proslovů, které 21. srpna jistojistě zazní," dodal. Při 45. výročí srpnových událostí se Zeman účastnil tematické výstavy Jazzové sekce a kritizoval to, že se z hrdinů roku 1968 stali zbabělci.
Zemanův postoj kritizují někteří politici. Pospíšil ho v otevřeném dopisu vyzval, aby nezanedbal své ústavní povinnosti. "Bez ohledu na vaše proruské sympatie jsme oba občané jedné země, která v roce 1968 snila svůj sen o realizaci spravedlivého společenského řádu. Okupace tyto sny zastavila," uvedl Pospíšil. Hlavu státu kritizoval za to, že už několik let se odmítá veřejně účastnit pietních aktů a oficiálních akcí k okupaci.
Předseda ODS Petr Fiala na twitteru uvedl, že Zemanovo rozhodnutí vypovídá nejvíce o něm samém. "My si 21. srpen 1968 připomeneme v 16:30 tichým pochodem od Rudolfina na Klárov, kde položíme květiny u pomníku okupanty zastřelené M. (Marie) Charouskové," uvedl. Zemanův protikandidát z prezidentských voleb a současný kandidát do Senátu Jiří Drahoš označil rozhodnutí hlavy státu za morální selhání.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.