Více než 1000 zaměstnanců americké společnosti Google podepsalo dopis, který kritizuje plán této internetové firmy na cenzurovanou verzi jejího vyhledávače určenou pro Čínu. Projekt, o němž se zaměstnanci dozvěděli z médií, podle jejich názoru vyvolává naléhavé etické a morální otazníky. Informuje o tom zpravodajský server BBC. Firma, která je součástí skupiny Alphabet, opustila čínský trh před osmi lety právě na protest proti cenzurním zákonům a údajným vládním zásahům.
Zaměstnanci vedení firmy v dopise vyzývají k větší transparentnosti. "V současnosti nemáme potřebné informace, abychom při své práci mohli činit eticky informovaná rozhodnutí," píší. Dopis kritizuje firmu Google i za fakt, že se většina pracovníků o utajovaném projektu přezdívaném Dragonfly (Vážka) dozvěděla minulý měsíc z médií. Nevědomky tak mohli pracovat na technologii, která Číně pomůže potlačit svobodu projevu.
Na černé listině výrazů, které bude vyhledávač blokovat, se podle médií nacházejí slova, jež mají spojitost s lidskými právy, demokracií, náboženstvím a mírovými protesty. Vyhledávací aplikaci již Google podle serveru listu The Intercept představil čínské vládě. Konečná verze by mohla být uvedena do provozu v příštích šesti až devíti měsících, v závislosti na schválení čínskými úřady, uvedl server.
Podobný počet zaměstnanců Googlu podepsal v dubnu i dopis protestující proti vojenské zakázce americké vlády. Firma se v červnu rozhodla nepokračovat v projektu Maven, který vyvíjel umělou inteligenci pro bezpilotní letouny. K projektu Vážka se nikdy veřejně nevyjádřila.
Čína je největším internetovým trhem na světě. Americké internetové firmy jako Facebook, Google, Twitter a Instagram jsou tam zakázány, Google v zemi ale stále provozuje tři pobočky.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.