Praha plánuje navýšit rozpočet městským částem o čtvrt miliardy

Autoři | Tisková zpráva | Foto pixabay.com

Rada hlavního města Prahy na posledním jednání odsouhlasila meziroční navýšení finančních prostředků pro městské části o 226 milionů korun. Celkově tak radnice na své výdaje obdrží částku 4,75 miliardy korun. Návrh musí ještě projednat zastupitelstvo.

Velké městské části, tedy Praha 1 až 22, si s výsledkem 4,03 miliardy polepšily o 172 milionů korun. U malých částí je nárůst 41 milionů, celkem tak získají necelých 700 milionů korun. Ďáblice, Dolní Chabry a Březiněves si navíc díky kompenzaci za „skládkování“ polepší o dalších 21 milionů korun.

V plánu je také na rok 2019 poskytnout Praze 22 prostředky na výdaje spojené s územním rozhodováním souvisejícím s přípravou výstavby Pražského okruhu ve výši 12 240 000 korun.

„Věřím, že nalezený konsenzus v oblasti finančních vztahů je dobrým východiskem pro sestavení vyrovnaného rozpočtu Hlavního města Prahy na příští rok. K navýšení finančních vztahů jsme mohli přistoupit zejména s ohledem na pozitivní očekávání v oblasti výběru sdílených daní, vyčísleného na 54,45 miliard korun. Podíl 8 procent z tohoto předpokládaného inkasa činí 4,36 miliardy korun,“ konstatovala po jednání rady náměstkyně primátorky Eva Kislingerová, která zodpovídá za oblast financí a rozpočtu.

K rozdělení peněz používá pražský magistrát hodnoty s různou váhou, například počet obyvatel městské části má 30 %, rozloha území městské části 10 %, počet dětí v mateřských školách a žáků základních škol, jejichž zřizovatelem je městská část, má váhu 30 %, výměry zeleně v péči městské části mají dvacetiprocentní důležitost a plochy vozovek, které jsou ve správě městské části, mají v celkovém hledisku desetiprocentní význam. 

„Jsem velice ráda, že kontinuálně pokračujeme v již nastaveném modelu výpočtu finančních vztahů a že byl tento mechanismus zachován až do konce volebního období. Vůči městským částem se tato skutečnost projevuje pozitivně. Jen pro ilustraci, po odečtení inflace dochází k navýšení zdrojů na městských částech o tři procentní body,“ dodává Kislingerová.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Praha, rozpočet, městská část, Rada hlavního města Prahy, Eva Kislingerová, Březiněves, Dolní Chabry, Pražský magistrát, Pražský okruh

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.