Nemocnice Na Františku je nejstarší zdravotnické zařízení v Praze, v Česku a jedno z nejstarších i v rámci Evropy. Nemocnice se rozvíjí po celou dobu své existence, tedy od roku 1354, kdy Arnošt z Pardubic vysvětil kapli a špitál. Za více než 650 let své existence se rozšiřovala, přestavovala a měnila své zaměření. Od počátku devadesátých let ji provozuje městská část Praha 1.
Pro velkou část lidí žijících na Praze 1 představuje nemocnice Na Františku důležitou instituci, která jim nebo jejich blízkým pomohla řešit různé zdravotní komplikace. Je proto jasné, že se dění okolo ní setkává s velkým zájmem. A co se vlastně okolo nemocnice v posledních letech dělo?
Nemocnici od devadesátých let provozuje a financuje radnice Prahy 1. Vedení radnice podle svých slov dlouhodobě usilovalo o to, aby byly služby Na Františku co nejširší. Odůvodňovala to tím, že si přeje pro své občany co nejdostupnější péči. Nemocnice proto otevírala další oddělení, některá i značně finančně náročná. Náklady na provoz tak postupně rostly, až dosahovaly do výše desítek milionů ročně. Praha 1 je platila hlavně z vlastního rozpočtu, ačkoliv pacientů z Prahy 1 byla méně než polovina.
Zlomovým se ukázal rok 2017. Radnice Prahy 1 opakovaně žádala Magistrát, aby pomohl situaci řešit a nesl část nákladů, které nemocnice nutně potřebovala. V tomto úsilí ovšem neuspěla. V nevyhnutelné situaci proto vyhlásila na konci roku výběrové řízení. Hledala někoho, kdo by mohl část nákladů nést a pomohl nemocnici efektivně provozovat. „Byli jsme zatlačeni do kouta, město naše dřívější žádosti o navýšení podpory nevyslyšelo,“ zdůvodnil to pro Pražský deník místostarosta Prahy 1 a zároveň pražský radní pro sociální oblast Daniel Hodek (ČSSD).
Do řešení problému se ale dostala politika. Proti úmyslu najít provozovatele nemocnice ostře vystoupili pražští Zelení. Především se ale stal předmětem hádek uvnitř KDU – ČSL: Lidovecký poslanec a starosta Prahy 7 Jan Čižinský, který stranu opustil a organizoval petici pro nový projekt (Praha sobě), záměr rovněž kritizoval, radní hlavního města za KDU – ČSL Jan Wolf mu ostře oponoval a navrhoval nemocnici převést pod Magistrát.
Koalice řídící Prahu 1 proto přistoupila na jednání. Její hlavní požadavek zůstával stejný – tedy podělit se o vysoké náklady na provoz nemocnice, a to jakoukoliv cestou. Primátorka i Praha 1 se nakonec dohodli, že se o náklady podělí právě Magistrát i Praha 1. Na návrh TOP09 pak bude muset rovněž svůj díl platit i Praha 7. Ta do té doby na chod vůbec nepřispívala, ačkoliv její občané nemocnici využívají největším dílem. Soutěž na provozovatele se tak stala zbytečnou a byla zrušena.
Krátce před volbami se pak situace v nemocnici zhoršila vinou korupční kauzy, která se týkala pokusu o prosazení zakázky na stravování. Ředitel nemocnice Robert Zelenák rychle odstoupil. Situaci komentoval místostarosta Hodek, který uvedl, že vyšetřovaná smlouva byla pouze v přípravě a že ji rada městské části neschválila. Nového ředitele dostane nemocnice Na Františku pravděpodobně až po volbách, a to v otevřeném výběrovém řízení.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.