Počasí dnes4 °C, zítra9 °C
Sobota 23. listopadu 2024  |  Svátek má Klement
Bez reklam

Na smlouvu, nebo na dohodu?

Přivýdělků existuje spousta, ale vyznat se v nich může být oříšek. Zatímco v některých inzerátech nabízejí zaměstnavatelé práci na HPP, jinde se zmiňují pouze o brigádě. Co tato slova znamenají a jaké jsou rozdíly v dokumentech, které budete při nástupu podepisovat?

Zkratka HPP znamená hlavní pracovní poměr. Ten obvykle vzniká podpisem pracovní smlouvy. Oproti tomu v případě brigády jde spíše o krátkodobou práci, která je zaměstnanci přidělována na základě dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce.

Zaujala vás nějaká pracovní nabídka? Nejprve důkladně prozkoumejte, kdo je vaším potenciálním zaměstnavatelem. Některé inzeráty totiž vypadají lákavě, ale nakonec se z nich vyklube „černý Petr“. Zvlášť obezřetní buďte ve chvíli, kdy vám někdo slibuje jednoduchou práci z domova se zázračným výdělkem. Před tím, než cokoliv podepíšete, pečlivě si to přečtěte.

Než vyrazíte na pohovor, sepište si seznam věcí, na které se chcete zeptat, a naopak se ohraďte, pokud by vám pokládali otázky zakázané. „Mezi ty patří dotazy na sexuální orientaci, těhotenství, rodinné a majetkové poměry, původ, členství v odborové organizaci a v politických stranách, příslušnost k církvi a trestněprávní bezúhonnost. Odpověď na tyto otázky od vás mohou požadovat jen ve zcela výjimečných případech,“ upozorňuje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.

Pracovní poměr vzniká nejčastěji podpisem pracovní smlouvy. Ta musí být vždy písemná a obsahovat tyto náležitosti: druh práce, na který je zaměstnanec přijímán, místo, kde bude práci vykonávat (obec, závod, provozovna, dílna), a den nástupu. V pracovní smlouvě lze nejpozději v den nástupu do práce sjednat zkušební dobu, která nesmí být delší než tři měsíce, respektive šest měsíců v případě vedoucích pracovníků. Výhodou a zároveň nevýhodou zkušební doby je to, že obě strany během ní mohou ukončit pracovní poměr ze dne na den.

Dalším doplňkovým ujednáním pracovních smluv je konkurenční doložka. I ta musí mít vždy písemnou formu a obsahovat nejen závazek zaměstnance zdržet se po určitou dobu výkonu podobné práce u jiného zaměstnavatele, ale také závazek zaměstnavatele platit za to kompenzaci. Za každý měsíc plnění závazku náleží zaměstnanci minimálně polovina průměrného měsíčního výdělku. „Konkurenční doložky se tisknou ve velkém. Většina z nich je ale neplatná, protože neobsahuje kompenzaci. Zaměstnavatelé zřejmě doufají, že se zaměstnanec zalekne smluvní pokuty za porušení doložky nebo že ze strachu neodejde ke konkurenci. Nároky z neplatné konkurenční doložky však nejsou vymahatelné,“ vysvětluje Lukáš Zelený.

Pracovní smlouvu lze uzavřít na dobu určitou nebo neurčitou. Pokud máte ve smlouvě dobu určitou, nesmí přesáhnout tři roky. Zaměstnavatel ji může prodloužit nejvýše dvakrát.

Pokud kývnete na nabídku práce mimo pracovní poměr, budete pravděpodobně uzavírat dohodu o provedení práce (DPP) nebo dohodu o pracovní činnosti (DPČ). Obě musejí být uzavřeny písemně. Od pracovní smlouvy se liší zejména omezenou ochranou zaměstnance. Nebudete mít tedy například nárok na dovolenou, cestovní náhrady, příplatky nebo odstupné.

DPP lze uzavřít u jednoho zaměstnavatele až na 300 hodin za rok. Předmětem dohody je splnění jednotlivého pracovního úkolu. Výhodou je, že nepřesáhne-li příjem 10 000 Kč za měsíc, odvede se pouze daň z příjmu. „V tomto ohledu může být DPČ méně výhodná. V případě dohody o pracovní činnosti se totiž odvádí zdravotní a sociální pojistné již ve chvíli, kdy výdělek přesáhne 2500 Kč měsíčně. Výhodou naopak je, že DPČ lze uzavřít i na práci přesahující 300 hodin v roce. Práce na DPČ však v průměru nesmí překročit 2,5 dne týdně. Splnění rozsahu se posuzuje za celou dobu, na kterou byla dohoda uzavřena, maximálně za 52 týdnů,“ uvádí Zelený.

Za práci náleží zaměstnanci přiměřené finanční ohodnocení. V případě pracovní smlouvy je to mzda (u státních zaměstnanců plat), pracujete-li na dohodu, je to odměna. Od roku 2018 činí minimální mzda 12 200 Kč a poměrně se použije také na dohody. U pracovní smlouvy navíc existuje zaručená mzda nebo plat. Oproti minimální mzdě se stanovuje jako nejnižší cena práce s ohledem na složitost, odpovědnost a namáhavost vykonávané práce.

Tisková zpráva | Foto pixabay.com

Štítky práce, dohoda, smlouva, zaměstnání, pracovní smlouva, pracovní poměr

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Na smlouvu, nebo na dohodu?  |  Domácí  |  Drbna.cz

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.