První natočený díl Star Wars: A New Hope z roku 1977 si nyní můžete užít i s živou hudbou v podobě symfonického orchestru. Vesmírnou hudbou se rozezní pražská O2 arena již v pondělí.
Česká premiéra promítání prvního filmu ze ságy Star Wars s živým hudebním doprovodem rozšíří filmové projekce za doprovodu symfoniků. V pražské O2 areně 15. října snímek série Star Wars s podtitulem Nová naděje doprovodí Filharmonici města Prahy pod vedením dirigenta Christopha Eliota, kteří zahrajou oceňovanou hudbu skladatele Johna Williamse.
Film bude promítán na obří velkoplošné plátno o rozměrech 20krát deset metrů, informoval za pořadatele Martin Zvoníček. Sága Star Wars zasáhla miliony fanoušků po celém světě. Jedná se o jeden z nejúspěšnějších příběhů všech dob, jehož sláva a popularita přesáhla filmová studia a kina.
"Díky velkému projekčnímu plátnu a velkému filharmonickému orchestru budou diváci naprosto vtaženi do děje a budou moci prožít zničení Hvězdy smrti naprosto na vlastní kůži," uvedla mluvčí pořádající agentury JVS Group Květa Havelková. První natočený díl Star Wars: A New Hope natočil režisér George Lucas v roce 1977 a získal za něj sedm Oscarů.
Filmoví fanoušci v poprvé viděli Dartha Vadera, Luka Skywalkera, Hana Sola, princeznu Leiu, ale i roboty R2-D2 nebo C-3PO. Kromě přelomu v oblasti trikových efektů a celkové výpravy filmu hraje nepřehlédnutelnou roli v snímku samozřejmě hudba. Za tu získal skladatel Williams cenu Oscar, Zlatý Globus, cenu Bafta i Grammy. "Myslím, že neexistuje žádná slavnější filmová melodie, než právě ta ústřední k filmu Star Wars, která poprvé zazněla ve filmu Nová naděje. V podání kompletního filharmonického orchestru půjde o skvělý zážitek," doplnila Havelková.
Dodala, že show bude zajištěna nejmodernějším zvukovým aparátem. "Od prvních melodii až po poslední notu z pera Williamse se jedná o naprosto přelomové dílo, které změnilo vnímání filmové hudby," sdělil za Disney Channel, jenž vlastní práva na film, Grant Watmuff. V roce 2005 Williamsovu hudbu k filmu Star Wars: Nová naděje označil Americký filmový institut za nejlepší americkou filmovou hudbu všech dob.
Filmové projekce za doprovodu symfoniků mohli zájemci v České republice vidět několikrát. Například letos v lednu se v Obecním domě uskutečnil koncert ke 100. výročí vzniku Československa s projekcí snímku Obchod na korze. První československý oscarový film z roku 1965 doprovodil Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK pod vedením Petera Vrábela živou hudbou Zdeňka Lišky. Mimořádným projektem byl také 26. a 27. září živý hudební doprovod Pražských symfoniků k projekci českého velkofilmu Svatý Václav z roku 1930.
Loni v prosinci se uskutečnilo promítání filmu Anděl Páně 2 v Kongresovém centru Praha. K projekci zazněla hudba Ondřeje Gregora Brzobohatého v provedení Bohemian Symphony Orchestra Prague pod vedením dirigenta Martina Šandy a chlapeckého sboru Boni Pueri. V pražské O2 areně za doprovodu hudby v podání členů symfonického orchestru, sboru a sólistů uvedli Piráty z Karibiku a všechny tři díly Pána Prstenů, o které byl velký zájem.
Druhou část filmové trilogie Pán prstenů: Dvě věže s hudbou, kterou složil Howard Shore, loni v O2 areně navštívilo 8000 diváků. Plzeňská filharmonie, která promítání doprovodila, má s podobnými filmovými projekty zkušenosti. "Velké filmové koncerty hrajeme již osmou sezonu. V zahraničí jsme byli velmi úspěšní s projekty Piráti z Karibiku, Titanic nebo Harry Potter," uvedla ředitelka Plzeňské filharmonie Lenka Kavalová. S velkým zájmem se v roce 2016 uskutečnilo promítání filmu Miloše Formana Amadeus za synchronizovaného hudebního doprovodu Pražské komorní filharmonie a sboru Canti di Praga.
Pořadatelé v Kongresovém centru Praha přidali vzhledem k velkému zájmu druhé představení. Ve Smetanově síni Obecního domu předtím uskutečnili promítání filmové klasiky Psycho režiséra Alfreda Hitchcocka za doprovodu šedesátičlenného Symfonického orchestru hl. města Prahy FOK.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.