Zkušenosti strážníků a policistů ukazují, že rodiče pravidla užívání parkovišť K+R před školami v naprosté většině nedodržují. Buď je neznají, nebo se chovají bezohledně k ostatním. V době před začátkem vyučování parkují na chodníku, ve druhých řadách, na přechodech pro chodce a podobně. Místo, aby děti pouze vyložili a odjeli, doprovází je do školy a někteří i čekají, až jim potomek zamává z okna.
„Ti další pak blokují komunikaci nebo vozidlem bezohledně brání ve výhledu na přechod či prostor před školou. Někteří zastaví přímo v křižovatce a vypustí dítě do provozu. Vyskytl si i případ rodiče, který přivážel svého potomka ke škole v pyžamu a pantoflích, bez dokladů,“ shrnula mluvčí pražské městské policie Irena Seifertová.
Pražští strážníci se proto snaží tyto problematické situace řešit a nenechávají neukázněné řidiče zastavit tam, kde by vznikl zaparkováním přestupek. „Tyto situace vznikají především v době jejich ranního dohledu nad vybranými přechody pro chodce. Bezohledným chováním ohrožují rodiče-řidiči i bezpečnost dětí, které jdou do školy pěšky,“ dodala mluvčí.
V České republice byla speciální značka pro takové místo poprvé zavedena 14. září 2010. Vyhláška stanoví, že tato značka označuje parkoviště, na kterém lze zastavit za účelem vystoupení a nastoupení osob, které dále využívají prostředek hromadné dopravy osob. Před zavedením této značky bylo možné je označovat například jako parkoviště s omezenou dobou stání do 5 minut nebo značkou zákazu zastavení s dodatkovou tabulkou, která popíše výjimky.