Podle ruského listu Vědomosti nejnověji převezme čínská státní agentura CITIC podíl společnosti CEFC v ruské státní ropné společnosti Rosněfť. CITIC postupně přebírá konglomerát CEFC v celé jeho složité organizační struktuře. Převzít by měl i akvizice CEFC v ČR.
Vědomosti citují dva na sobě nezávislé zdroje. Podle prvního by měl CITIC převzít podíl CEFC v Rosněfti – včetně pětiletého závazku dodávek 10 milionů tun ropy ročně – přímo, tedy bez účasti CEFC, prostřednictvím své divize CITIC Resources.
Druhý zdroj uvádí, že podle alternativního plánu by měl CITIC převzít podíl v Rosněfti prostřednictvím singapurské pobočky CEFC, která přejde do portfolia CITICu.
Některé z českých akvizic CEFC, jako fotbalový klub SK Slavia Praha nebo pivovary Lobkowicz, možná CITIC přenechá dalším čínským společnostem.
České vedení společnosti CEFC Europe v čele s bývalým ministrem obrany Jaroslavem Tvrdíkem a bývalým eurokomsařem Štefanem Fülem již také plynule přešlo do nově založené společnosti CITIC Europe.
Tvrdík a Füle současně stojí v čele Smíšené česko-čínské komory, soukromého subjektu pověřeného ministerstvem práce a průmyslu mimo jiné koordinací hospodářské spolupráce s ČLR v rámci Čínsko-českého centra pro spolupráci v rámci iniciativy Pásmo a stezka.
Toto centrum funguje při čínské Státní komisi pro rozvoj a reformy (NDRC, bývalá Plánovací komise).
V soukromé společnosti CEFC dochází k de facto znárodnění čínským státem v nepřítomnosti jejího nominálního zakladatele a předsedy Jie Ťien-minga. Ten je od února zadržován na neznámém místě blíže neurčenými orgány KS Číny.
I po svém zmizení zůstává nadále poradcem českého prezidenta Zemana, a to oficiálně až do rozhodnutí soudu. Žádný soud s Jie Ťien-mingem se ovšem neplánuje; dosud nebyl z ničeho ani formálně obviněn.
Čínská státní televize pouze nedávno mimoděk zmínila, že měl uplácet provinčního tajemníka KS Číny za účelem přístupu k milardovým půjčkám od státní Čínské rozvojové banky.
V nejbližší době by se nicméně měl konat soud s jiným představitelem CEFC, generálním tajemníkem jejího stejnojmenného neziskového křídla Patrickem Ho.
Ten je v USA obviněn rovněž z korupce, a sice z uplácení předsedy Valného shromáždění OSN a vysokých afrických představitelů, včetně prezidentů Čadu a Ugandy.
Předsedovi VS OSN Samu Kutesovi měl Patrick Ho v roce 2015 převést na soukromý účet půl milionu dolarů poté, co se stal Jie Ťien-ming Kutesovým čestným poradcem. Téhož roku jmenoval Jieho svým čestným poradcem také český prezident Zeman.
Tento text byl původně publikován na portále Hlídací pes.