Lvice Shani porodila v noci na pátek v liberecké ZOO dvě zdravá mláďata. Jde o velmi vzácný počin, lva berberského se v Liberci ještě nikdy nepovedlo odchovat.
Dvě lvíčata přišla na svět okolo půlnoci mezi čtvrtkem a pátkem. „Přestože se matka o mláďata vzorně stará a obě malá koťata se jeví jako zdravá, silná a životaschopná, stále ještě není vyhráno. Pokud se vše podaří, budou to první odchovaná mláďata vzácných lvů berberských v celé stoleté historii Zoo Liberec,“ říká mluvčí zoo Barbara Tesařová.
Lvíčata se narodila lvici Shani a samci Terrymu. Oba lvi si od prvních dní spolu rozuměli, a tak je pracovníci ZOO od sebe neoddělili ani během porodu. „Samice se s oběma koťaty zatím ukrývá v zadní části vnitřní ubikace, kde se cítí bezpečně. Do odchovu nijak nezasahujeme, a tak potrvá ještě několik týdnů, než lvice začne mláďata vynášet ven a lvíčata nám i veřejnosti ukáže,“ vysvětlil hlavní zoolog zahrady Luboš Melichar.
Pohlaví mláďat zatím zůstává tajemstvím. Bude známo nejdříve za šest týdnu, kdy by mělo proběhnout první vážení a očkování. Do té doby nechávají pracovníci zoo matce s mláďaty klid. Z tohoto důvodu ošetřovatelé také omezili frekvenci úklidu jejich ubikace a pavilonu šelem.
Zoo Liberec chová lvy berberské od roku 2015, kdy získala dva mladé samce ze Zoo Olomouc. Jeden ze lvích sourozenců byl o rok později odvezen za účelem posílení chovu do Francie, odkud stejným transportem přicestovala i tehdy rok stará matka lvíčat, Shani. „Lev berberský je přesně tím druhem, který na naší planetě přežívá jen díky koordinovanému chovu a nezištné spolupráci moderních zoologických zahrad. Ve volné přírodě byl díky nadměrnému lovu a ztrátě přirozeného prostředí vyhuben již v 19. století. Pevně doufáme, že někdy v budoucnu se podaří zoologickým zahradám a dalším ochranářským organizacím tento druh do přírody severní Afriky zpátky navrátit. To v tuto chvíli kvůli politické nestabilitě a nedostatečným ochranářským opatřením v oblasti bohužel ještě není možné,“ dodává ředitel, David Nejedlo.