Česko-čínským obchodním vztahům se nedaří tak, jak by si mnozí zainteresovaní přáli. Jak známo, nezadařilo se ani společnosti CEFC, která v tuzemsku divoce expandovala tak, až její šéf Jie Ťien-ming skončil za mřížemi kdesi v Číně a aktiva firmy v ČR musela přebrat čínská státní firma CITIC
Důsledky pocítila i Smíšená česko – čínská komora vzájemné spolupráce. Podle informací HlídacíPes.org se zde před Vánoci rozdávají výpovědi.
Některé informace dokonce tvrdily, že se by se měla ukončit činnost celé komory. To ale zdroje zevnitř – pod podmínkou anonymity – na dotaz HlídacíPes.org vyloučily: „Činnost určitě nekončí, dochází ale k určitým organizačním změnám a bohužel i k odchodu pracovníků.“
Důvodem jsou jednak úsporná opatření plus fakt, že „stále nejsou uzavřeny a dořešeny všechny právní a technické náležitosti převzetí akvizic CEFC“.
Kdo přesně odchází a v jakém počtu není jasné. Pravděpodobně jde převážně o obslužný personál a nejznámější jména z vedení komory jako Jaroslav Tvrdík, Jan Birke nebo Štefan Füle v čele organizace zřejmě zůstávají.
HlídacíPes.org oslovil vedení komory i oficiální cestou. Pokud na dotazy odpoví, reakci doplníme.
Mezi členy komory patří řada předních tuzemských firem. Mezi nimi Škoda Auto, J&T banka, PPF nebo ČEZ.
Smíšená česko-čínská komora má i blízko k prezidentu Miloši Zemanovi. V reprezentačních prostorách Pražského hradu pravidelně organizuje Čínské investiční fórum.
Prezident komory Jaroslav Tvrdík patří i mezi prezidentovi poradce. Na přání Miloše Zemana například letos v březnu vyrazil spolu s kancléřem Vratislavem Mynářem do Číny pátrat po osudu dnes již bývalého ředitele CEFC (a stále čestného poradce prezidenta) Jie Ťien-minga.
Letos na konci listopadu členové komory doprovázeli prezidenta Zemana i na jeho oficiální návštěvě Číny. Mimo jiné na veletrh China International Import Expo v Šanghaji.