Zhruba stovku čivav, stádo koní, několik tun měděného drátu a řadu dalších neobvyklých věcí prodal letos Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Mezi věcmi, které připadly státu z pozůstalostí bez dědiců nebo propadly z trestné činnosti, byly i nemovitosti a umělecké předměty. Novinářům to řekl mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka. Od února začal úřad používat elektronický aukční systém, o nabídky v něm byl velký zájem, dodal.
Po úspěchu z předešlých dvou let zveřejňoval úřad na facebooku i letos před Vánoci veršované tipy na dárky. Počet příznivců jeho facebookového profilu vzrostl letos ze zhruba 4000 na přibližně 6200. Od letoška úřad využívá více také instagram, kde o své činnosti informuje hlavně pomocí fotografií.
"Nejvíce reakcí a sdílení evidujeme u příspěvků se zvířaty," uvedl mluvčí. Letos lidi oslovil například příběh 87 koní zabavených na Benešovsku kvůli týrání. I díky sociálním sítím našla zvířata nové majitele. Nový domov nalezla po velkém zájmu na internetu také většina ze 103 čivav z nelegální množírny z Plzeňska.
Úřad letos prodal celkem 94 zvířat a 64 jich zdarma převedl. Byli mezi nimi hlavně koně a psy, ale i tři kozy a jedna kachna. Nejdražší byl hřebec za 22 500 korun. Nově do správy úřadu připadlo 159 psů.
Obecně byl podle Ležatky největší zájem o nemovitosti v lukrativních lokalitách, jako je Praha. Velký zájem ale vyvolávaly také nabídky aut i motoveteránů a sběratelské či umělecké předměty.
V elektronickém aukčním systému, který úřad spustil 1. února, se s velkým zájmem potkal třeba grafický list s vyobrazením Českého Krumlova. Z 50 Kč se cena po 98 příhozech vyšplhala na 15 300 Kč, uvedl Ležatka. Prodal se také soubor časopisů Čtyřlístek z 80. a 90. let, u něhož se nabízená cena 900 Kč po 56 příhozech zvýšila na 7401 Kč. "Nejdražším prodaným předmětem prostřednictvím elektronického aukčního systému bylo 16 tun měděného drátu. Po 35 příhozech ho ÚZSVM prodal za 2,32 milionu Kč," řekl Ležatka.
Od 1. listopadu prodává úřad v elektronickém aukčním systému i nemovitosti. Například cena bunkru z bývalého pohraničního opevnění v obci Sedloňov se podle Ležatky v tomto systému navýšila z 37 000 Kč na 150 000 Kč.
Do konce listopadu prodal úřad letos celkem 3369 nemovitostí za zhruba 718 milionů Kč. V přibližně 120 kupních smlouvách, které se týkaly asi 500 domů či bytů, byla prodejní částka vyšší než milion Kč. Mezi nejdražší položky, které úřad nabízel, patřil třeba pozemek na náměstí Republiky v Praze. Zájem o něj projevili čtyři uchazeči. Jeho minimální kupní cena 23,5 milionu Kč vzrostla po 26 příhozech na 45 milionů Kč.
Dlouhodobě úřad čtyřikrát až pětkrát více nemovitostí převede zdarma, než prodá. Novými majiteli se nejčastěji stávají obce, kraje či jiné státní instituce. Letos takto bezplatně převedl 15 511 nemovitostí, dodal Ležatka.