Vít Bárta je jako aktivní politik již v kolektivním zapomnění. Jeho plán udělat z politiky svého druhu rodinnou firmu nevyšel. Dnes navzdory tomu exministr dopravy Bárta proniká do politiky zadními vrátky a vydělává víc než kdy jindy. Tam, kde vždy chtěl – ve veřejné správě.
Svědčí o tom jeden z jeho posledních zářezů. Jeho SBS agentura bude hlídat tuzemské jaderné elektrárny. Pětiletý kontrakt jí celkově přinese 1,1 miliardy korun.
I přes krach politického projektu Věci Veřejné se potvrzuje, že Vít Bárta umí v politice chodit. Zamiloval si Tomia Okamuru i protiislámské celebrity. V byznysu se státem se mu to vrací.
Část šestistránkové Strategie 2009-2014 soukromé bezpečnostní služby ABL Víta Bárty z roku 2008 se dnes navzdory zdánlivé politické prohře naplňuje:
„Rozvoj komplexního bezpečnostního servisu pro ekonomické elity jako Chrenek, Babiš, Praha, či rozvoj nových kategorií zákazníků v oblasti veřejné správy ve zdravotnictví, školství, státní úřady, samospráva, sociální služby,“ stálo tehdy v jeho strategii.
Bártu potopily právě podobné dokumenty, potvrzující, že Bárta s rodinou ještě jako generální ředitel soukromé bezpečnostní služby ABL plánoval vstup do politiky jako byznysplán pro rozvoj firmy.
I když se dnes Bárta dušuje, že s politikou už údajně nemá do činění, po krátkém výpadku zakázek se jeho firmám začalo dařit a dnes opět patří k těm, které jsou ve veřejné správě protežované.
Pomohlo i to, že se ABL v březnu 2012 přejmenovala na Mark2 Corporation. Bezpečnostní skupinu tvoří sedm sesterských českých firem, které zastřešuje Mark2 Corporation Investment SE.
Společnost je majetkově propojena také se subjekty v Polsku, Nizozemsku, či Turecku. Ve vedoucích orgánech firmy Vít Bárta papírově nyní nepůsobí, jsou tam ale jeho rodinní příslušníci. Klíčové pozice ve vedení obsazuje bratr Matěj a švagrová Stanislava.
Bártova rodina získala zakázku na ostrahu Úřadu pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví, v Ústavu hematologie a krevní transfuze, či v několika pobočkách Úřadu práce.
Mezi nejlukrativnější zakázky patří také zakázky firem se státní či krajskou účasti v Praze a Brně. Desítky milionů korun za rok fakturuje Mark2 Corporation Českému vysokému učení technickému v Praze, Masarykově univerzitě či Vysokému učení technickému v Brně. V hlavním městě má zakázku na ostrahu Dopravního podniku, na Ústecku zas v hasičském sboru.
Obrovským byznysem s celostátním významem je pak kontrakt s desítkami poboček České pošty, na Letišti Václava Havla, pardubickém letišti, Správě železniční dopravní cesty a v Budějovickém Budvaru.
Celkově se firma za jediný rok stala smluvní stranou ve více než 500 dokumentech veřejných zadavatelů. Mark2 Corporation se ovšem k dotazům na úspěchy firmy nevyjadřuje.
Podle účetní závěrky, kterou firma zveřejnila za rok 2016, měla aktiva v hodnotě 454 milionů, což byl meziročně nárůst o zhruba 100 milionů. Objem veřejných zakázek v roce 2017 také výrazně vzrostl.
Poté, co Bárta po obviněních z uplácení stranických kolegů a kolegyň v listopadu 2013 rezignoval na funkci předsedy Věcí veřejných, se seznámil s jednadvacetiletým Sergejem Pavljukem, proruským blogerem a studentem Vysoké školy ekonomické v Praze.
Ten mimo jiné zaujal i svou vysokou angažovaností v kampani před prezidentskými volbami. Napsal články, ve kterých označoval kandidáta Karla Schwarzenberga za bolševika a účastníka jakéhosi velkého kapitalistického spiknutí politiků. Většina Pavljukových textů byla publikována na serverech označovaných za konspirační.
Vít Bárta z Pavljuka udělal svého asistenta a obchodního partnera. Zaujala ho myšlenka přímé demokracie, o které Pavljuk plamenně psal.
Pro přímou demokracii sháněl Vít Bárta podporu u jiných politických subjektů; uspěl u Tomia Okamury. Ten na myšlence přímé demokracie postavil již svůj předešlý politický subjekt Úsvit. Vít Bárta se dokonce v jeho barvách pokoušel dostat zpět do sněmovny. Reinkarnace politického byznysu ovšem nevyšla a stranu mohl ovlivňovat jenom mimo parlament.
Přímo v Úsvitu naopak zakotvil Pavljuk. Stal se asistentem poslance a klíčového Okamurova partnera Radima Fialy. Po jeho boku zůstal i po rozpadu Úsvitu a zamířil do rodící se SPD.
O tom, že nikdy nešlo a nejde o běžného poslaneckého asistenta, vypovídá Pavljukova podnikatelská aktivita. Muž, kterého SPD skrývá před zrakem veřejnosti, se stal v polovině roku 2015, tedy ve stejném období, kdy vzniklo hnutí SPD, členem představenstva IF Holding. Jde o firmu, kterou vlastnicky ovládá Radim Fiala.
IF Holding je rovněž společníkem firmy IFP Servis, kde Pavljuk ve stejném období jako v IF Holdingu působil ve stejné pozici. Nyní figuruje i ve firmě Videoefekt, kterou převzal po členovi vedení hnutí Úsvit – Národní koalice Janu Zilvarovi.
Co se týče Víta Bárty, ten nadále ovlivňuje dění v SPD a jiných extrémních subjektech. Tomio Okamurovi třeba poskytuje právníky. Stál také za Blokem proti Islámu a sdruženími neúspěšného politika Martina Konvičky. Bárta zkrátka stále čeká na svou novou politickou šanci. Ty byznysové ale už docela úspěšně proměňuje.
Tento text byl původně publikován na portále Hlídací pes.