Počasí dnes9 °C, zítra7 °C
Úterý 26. listopadu 2024  |  Svátek má Artur
Bez reklam

Češi unesení v Libanonu nedostanou odškodné, nezaplatili poplatek

Češi unesení v Libanonu nedostanou odškodné 40 milionů korun, které v žalobě žádali po státu. Nezaplatili totiž soudní poplatek za odvolání a řízení proto bylo zastaveno. Na dotaz to uvedla mluvčí soudu Alena Novotná. Lednový rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 1, podle kterého se neprokázalo pochybení státních orgánů, je tak podle mluvčí soudu pravomocný. Muži v žalobě tvrdili, že stát v jejich případu selhal a mohl únosu zabránit.

Žalobu k soudu podali čtyři z pěti unesených Čechů - advokát Jan Švarc, překladatel Adam Homsi a novináři Miroslav Dobeš a Pavel Kofroň, kteří v Libanonu zmizeli v roce 2015. V zajetí byli 199 dní.

Rozhodnutí o zastavení řízení potvrdil na konci listopadu Městský soud v Praze. O tom, zda má čtveřice nárok na odškodnění, odvolací soud nerozhodoval. "Odvolací řízení bylo zastaveno pro nezaplacení soudního poplatku," uvedla na dotaz Novotná.

Obvodní soud letos v lednu uvedl, že žaloba nemohla prokázat, že by v případu existovalo nezákonné rozhodnutí státu nebo by v něm byl nesprávný úřední postup.

Muži tvrdili, že civilní rozvědka měla informaci, že se plánuje odveta za zatčení libanonského agenta Alího Fajáda, o jehož vydání požádaly Česko Spojené státy. Švarc zastupoval Fajáda v řízení před českými soudy. V den jejich návratu do vlasti byl z české vazby Fajád propuštěn. Tehdejší ministr obrany Martin Stropnický (ANO) krátce poté médiím potvrdil, že podmínkou propuštění pěti unesených bylo to, aby Česko Fajáda nevydalo do USA.

V žalobě unesení napadali rozhodnutí, které v jejich věci učinila ministerstva financí, vnitra, spravedlnosti a zahraničí nebo orgány pod ně spadající. Švarc v lednu po rozsudku obvodního soudu novinářům řekl, že se podle něj do akce zapojily tajné služby, které k tomu musely mít souhlas vlády. Odhalit to podle něj mohli pomoci výslechy tehdejších ministrů nebo šéfů tajných služeb, které však soudkyně odmítla provádět s odvoláním na hospodárnost a délku řízení.

Později se objevila informace, že Fajáda ve vězení navštívil tehdejší ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Ve vězení s ním byl i jeho bratr arabista Petr, který výměnu vyjednal. Únos Čechů prověřovala také tuzemská policie, která případ odložila.

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky Libanon, únos, odškodné, poplatek, žaloba, Alena Novotná-Gutfreundová, Alí Fajád, Jan Švarc, Praha, ANO 2011, USA, Městský soud v Praze

Češi unesení v Libanonu nedostanou odškodné, nezaplatili poplatek  |  Domácí  |  Drbna.cz

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.