Počasí dnes9 °C, zítra8 °C
Středa 27. listopadu 2024  |  Svátek má Xenie
Bez reklam

Huawei není transparentní, má dumpingové ceny a poslouchá Peking, tvrdí experti. Firma to odmítá

Vláda tento týden nařídila správcům kritické infrastruktury v Česku, aby provedli analýzu rizik užívání softwaru a hardwaru čínských společností Huawei a ZTE. Metodiku zhruba 160 úřadům poskytne Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. Ten koncem minulého roku před technologiemi jmenovaných společností varoval, jsou podle něj bezpečnostním rizikem.

Předvánoční varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) se týkalo především právního a politického prostředí v Čínské lidové republice.

„Čínské zákony vyžadují po soukromých společnostech působících v Číně mimo jiné součinnost při zpravodajských aktivitách, a tudíž pouštět je do systémů, které jsou klíčové pro chod státu, může představovat hrozbu,“ vysvětlil ředitel NÚKIB Dušan Navrátil.

(Ne)transparentnost

Firma Huawei sice napojení na čínské zpravodajské služby vehementně popírá. Společnost ale založil Žen Čeng-fej, bývalý čínský armádní důstojník a obdivovatel Mao Ce-tunga.

Transparentnost Huawei navíc zásadně zpochybňují následující fakta:

  • Ani 30 let po vzniku není firma obchodovatelná na světové burze
  • Není možné získat její akcie, které mají rozdělené pouze zaměstnanci
  • Huawei ma nejasnou vlastnickou strukturu. Do nejvyššího vedení se podle IT specialistů nedostane nikdo, kdo není čínské národnosti

To vše jsou podle bezpečnostních expertů jasně rizikové atributy, které zásadně podporují podezření, že společnost ovládá z centra čínská armáda.

„Jak píše ve svém vyjádření NÚKIB, Čínská lidová republika vyžaduje po soukromých společnostech součinnost při naplňování zájmů ČLR, včetně zpravodajských aktivit. Jelikož společnosti Huawei a ZTE Corporation patří pod působnost této legislativy, existuje podezření o možném sběru dat ze zařízení a použití těchto dat pro účely ČLR,“ potvrdil HlídacíPes.org nedávno Petr Žikeš, ředitel firmy Safetica Technologies, která se zabývá ochranou firemních dat.

Magda Teresa Partyka, česká mluvčí společnosti Huawei, ale podobná nařčení odmítá: „Je zcela normální, že si některé společnosti vyberou být obchodovány na burze, a některé ne. Abychom se mohli soustředit na potřeby našich zákazníků a na udržitelný růst, neplánuje společnost Huawei vstup na burzu,“ vysvětluje.

„Všechny akcie firmy jsou rozděleny mezi zaměstnance. Namísto toho jsme si vybrali cestu interní administrativní transformace. S pomocí přesunu pravomocí z centrály na pobočky se chceme stát společností s moderním řízením, která je schopna reagovat na poptávky trhu,“ tvrdí mluvčí.

Podle ní Huawei pracuje na tom, aby byla otevřenější a transparentnější firmou než doposud: „Například uveřejňujeme výroční zprávu, která podléhá nezávislému auditu mezinárodní společnosti KPMG. Vysocí představitelé naší firmy také často vystupují na veřejnosti, poskytují rozhovory, aby vyjádřili své názory a odpovídají na dotazy.“

Dumpingové ceny

Podle dvou nezávislých IT specialistů oslovených HlídacíPes.org, kteří si přáli zůstat v anonymitě, je dalším varovným signálem fakt, že společnosti Huawei a ZTE se ekonomicky nechovají tak jako běžné firmy.

Nabízí technologie za netržní neboli tzv.dumpingové ceny, což podle odborníků evokuje podezření, že jejich primárním cílem není zisk, ale něco jiného.

„Huawei má extrémní cenovou politiku, skoro řádově nižší než relevantní konkurence,“ upozorňuje jeden z expertů a druhý doplňuje:

„Je potřeba se ptát, proč Huawei nezveřejňuje účetnictví? Proč nabízejí technologie za ceny, se kterými tržní firmy v podstatě nemůžou soutěžit a pokud se takto ptáte, nevyhnete se podezření, že cílem může být státem sponzorovaná výzvědná činnost,“ upozorňuje na důvody, proč některé země zakázaly Huawei a ZTE budovat jejich telekomunikační sítě páté generace (5G) nebo firmy vyloučily ze státních zakázek.

Ve Spojených státech mají od letoška zakázáno používat techniku Huawei a ZTE i státní úředníci a jejich přímí spolupracovníci. „Přes mobilní telefony se dá zjistit poloha uživatele, můžou přeposílat celé konverzace atd., ale nejsou to mobily, kde tkví hlavní riziko,“ vysvětlují bezpečnostní experti, které HlídacíPes.org oslovil.

Riziko vypnutí sítí

Hlavní problém je podle nich ve využívání informační a komunikační infrastruktury od firem Huawei a ZTE: „Cílem těchto společností je budovat celkovou infrastrukturu, proto tak stojí o budování 5G sítí, které chtějí dodávat celé. Přes ně se pak dá nejen špehovat, ale potenciálně shodit celou síť nebo „vypnout“ konkrétní zařízení, podnik,“ říká jeden z IT specialistů.

Společnosti Huawei a ZTE se podobným obviněním brání: „Kybernetická bezpečnost je, a vždy byla, naší hlavní prioritou a máme dostatek prokazatelných zkušeností v České republice a po celém světě, které potvrzují, že naše výrobky a řešení jsou bezpečné,“ tvrdí česká mluvčí Huawei Magda Teresa Partyka.

V třicetileté historii společnosti podle ní nebylo prokázáno, že by společnost Huawei provedla jakýkoliv prohřešek v oblasti kybernetické bezpečnosti. „Varování NÚKIB nemá nic společného s tím, že by naše společnost nebyla transparentní, a není založeno na žádných prokazatelných tvrzeních ani důkazech,“ dodává.

Bezpečnostní odborníci potvrzují, že konkrétních bezpečnostních incidentů se prokázalo málo. Předloni například americká společnost Kryptowire odhalila, že až 700 milionů smartphonů s AdUps Technlogy odesílalo díky implementaci tzv. zadních vrátek (backdoor) každých 72 hodin osobní data uživatelů do šanghajské centrály společnosti ZTE.

Když Peking zavolá, musí poslechnout

Bylo by prý ale chybou zaměňovat neprokázané bezpečnostní incidenty, kterými argumentuje firma Huawei, za rizika při využítí infrastruktury společností Huawei a ZTE.

„Konkrétní incidenty jsou v tomto případě irelevantní. Podstatné je, že Huawei i ZTE z principu svého fungování jako pobočky čínského státu musí poslechnout, co po nich chce čínský stát. Co po nich může chtít? Například odposlech konkrétní komunikace, monitoring provozních a lokalizačních údajů (kdo s kým mluvil a kde) až po „vypnutí“ infrastruktury jako takové,“ dodává expert.

Podle odborníků jsou toto hlavní důvody, proč by se využívání technologií Huawei měly vyvarovat strategické podniky a celá infrastruktura klíčová pro fungování a bezpečnost státu. A proč se čím dál více západních zemí otáčí k Huawei zády.

Podobnou stopku už firmě vystavily nebo ji zvažují USA, Austrálie, Nový Zéland, Velká Británie, Kanada a nově také Norsko.


Tento text byl původně publikován na portále Hlídací pes.

Štítky Huawei, telefon, Čína, akcie, Hlídací pes, ZTE, Peking, technologie, Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost, Česko, burza, HlídacíPes.org, Mao Ce-tung

Huawei není transparentní, má dumpingové ceny a poslouchá Peking, tvrdí experti. Firma to odmítá  |  Domácí  |  Drbna.cz

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.