Počasí dnes4 °C, zítra9 °C
Sobota 23. listopadu 2024  |  Svátek má Klement
Bez reklam

Soud se vyjádří k uzavírce náměstí při návštěvě Si Ťin-pchinga

Ústavní soud (ÚS) dnes vyhlásí, jak rozhodl o stížnostech čtyř svolavatelů shromáždění na Hradčanském náměstí při návštěvě čínského prezidenta v březnu 2016. Kvůli postupu magistrátu a policie se shromáždění, jehož cílem bylo vyjádřit nesouhlas s čínskou lidskoprávní politikou, nemohlo uskutečnit. Policie na náměstí nikoho nepustila.

Pisatelé ústavní stížnosti včetně bývalého vicepremiéra Martina Bursíka se domnívají, že bylo porušeno jejich právo shromažďovat se a že celkové uzavření náměstí pro auta i chodce nebylo nezbytným opatřením. Tvrdí také to, že účelem uzavírek podle zákona o pozemních komunikacích nemůže být ochrana zahraničních delegací.

Proti postupu magistrátu a policie se svolavatelé bránili žalobou k Městskému soudu v Praze a poté kasační stížností k Nejvyššímu správnímu soudu. Oba soudy se sice lišily v argumentaci, avšak svolavatelům nevyhověl ani jeden z nich.

Kvůli třídenní návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga byla v ulicích Prahy denně nasazena tisícovka policistů, bezpečnostní opatření vyšla na 16 milionů korun. Na policejních služebnách skončilo 23 demonstrantů z řad odpůrců i příznivců státníka. Většinu incidentů policisté vyhodnotili jako přestupky. Kvůli některým zásahům proti projevům nesouhlasu s čínskou politikou čelila policie kritice.

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky Čína, Si Ťin-pching, Praha, návštěva, uzavírka, policie, Martin Bursík, Městský soud v Praze, Nejvyšší správní soud České republiky, Silniční zákon

Soud se vyjádří k uzavírce náměstí při návštěvě Si Ťin-pchinga  |  Domácí  |  Drbna.cz

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.