Malostranská drbna pro vás vybírá akce v Praze s převážně ekonomickou a politickou tématikou plus jako bonus zajímavé kulturní tipy. Vstupné na akce je zdarma, není-li uvedeno jinak. Pro tento týden (9. 6. – 15. 6. 2014) vám přinášíme:
Seminář založen na knize prof. Pauly Stephan, „How Economics Shapes Science“, která se zabývá otázkou působení různých ekonomických motivací na rozhodování vědce. Probíhá v anglickém jazyce.
Kde: CERGE-EI, Politických vězňů 7, Praha 1
Kdy: 16.30 – 18.00
Více info zde.
O osudovém setkání Alice Masarykové s Josipem Plečnikem přednáší PhDr. Jana Jebavá. Vstupné 40 Kč.
Kde: Ústřední knihovna Městské knihovny v Praze, Mariánské náměstí 1/98, Praha 1, Malý sál
Kdy: 17.00 – 18.30
Více info zde.
Na několika příkladech městských regenerací bude MgA. Lucie Doleželová, Ph.D. ilustrovat vývoj urbanistického managementu.
Kde: Galerie Jaroslava Fragnera
Kdy: Betlémské náměstí 5a, Praha 1
Více info zde.
Přednáška o základech autorského práva v oblasti vizuální umělecké tvorby. Nutná rezervace na info@projektnadcarou.cz
Kde: DOX, Poupětova 1, Praha 7
Kdy: 18.00
Více info zde.
Konference na téma potřebnosti uchovávání paměti národa. Vystoupí experti ze zemí střední a východní Evropy jako například Nikita Petrov (pracovník Memorial institutu, Rusko), Toomas Hiio (ředitel výzkumu Estonského institutu historické paměti), Pavel Žáček (bývalý ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů ČR) a další. Tlumočení zajištěno.
Kde: CEVRO – Liberálně-konzervativní akademie, Jungmannova 17, Praha 1
Kdy: 18.00
Více info zde.
Diskuze ke klíčovým tématům pro myšlení Václava Havla, která byla zpracována do německy psané publikace, do níž přispělo celkem 14 autorů z Česka, Německa, Slovenska a Polska.
Debata v českém a německém jazyce (překlad do čj zajištěn). Diskutují editoři Robert Luft, Miloš Havelka a Stefan Zwicker.
Kde: Knihovna Václava Havla, Řetězová 7, 1. patro, Praha 1
Kdy: 19.00 – 21.00
Více info zde.
Mezinárodní seminář ke dni daňové svobody 2014, která připadá právě na den 10. června. Vystoupí Ján Dinga (INESS, Slovensko), Mihkel Lees (Ministerstvo sociálních věcí, Estonsko), Jonáš Rais a Aleš Rod (CETA – Centrum ekonomických a tržních analýz). Moderuje Jiří Schwarz (Liberální institut).
Nutná registrace na pozvanky@libinst.cz nebo na 226 518 888 do pondělí 9. 6.
Kde: CEVRO, Jungmannova 17, Praha 1, místnost číslo 103
Kdy: 10.30
Více info včetně videa The Missing Part naleznete zde.
Diskuze o dopadech velkých sportovních svátků na ekonomiku a trhy. Diskutují František Bostl (dříve CYRRUS) a Filip Fyrbach (GE Money Bank). Moderuje Roman Chlupatý.
Kde: Vysoká škola ekonomická v Praze, nám. W. Churchilla 4, Praha 3, Nová budova, 4. patro, místnost číslo 474
Kdy: 17. 00 – 18.00
Více info zde.
Na toto téma debatují Tomáš Prouza (státní tajemník pro evropské záležitosti), Radko Hokovský (výkonný ředitel think-tanku Evropské hodnoty), Vladimír Bartovic (zástupce ředitele Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM). Moderuje Jakub Janda.
Kde: Knihovna Václava Havla, Řetězová 7, 1. patro, Praha 1
Kdy: 19.00 – 21.00
Více info zde.
Řečníci debaty jsou Karel Schwarzenberg (předseda zahraničního výboru Poslanecké sněmovny parlamentu ČR, předseda TOP 09 a bývalý ministr zahraničních věcí ČR), Petr Kolář (bývalý velvyslanec v USA a v Rusku), František Masopust (výkonný ředitel Komory pro hospodářské styky se SNS), Ing. Stanislav Kázecký, CSc. (viceprezident SP ČR pro zahraniční vztahy a EU).
Kde: Impact Hub Praha, Drtinova 10, Praha 5
Kdy: 19.30 – 20.30
Více info včetně bezplatné registrace zde.
Vernisáž Artsemestr na Vysoké škole umělecko-průmyslové. Výstava k vidění do 16. června.
Kde: UMPRUM, nám. Jana Palacha 80, Praha 1
Kdy: 18.00
Více info zde.
Představení činnosti Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy a zejména představení principů, účelu a použití dokumentu Manuál tvorby veřejných prostranství, který bude koncem června předložen Radě hl. m. Prahy ke schválení.
Kde: Ústřední knihovna Městské knihovny v Praze, Mariánské náměstí 1/98, Praha 1, Velký sál
Kdy: 18.00 – 19.30
Více info zde.
Debata v anglickém jazyce, zda opět hrozí Studená válka. Petr Kolář (diplomat) a David Vaughan (žurnalista).
Kde: Knihovna Václava Havla, Řetězová 7, 1. patro, Praha 1
Kdy: 19.00 – 21.00
Více info zde.
Tématem přednášky budou dle slov Petra Karlíčka (chodce, historika a archiváře Státního okresního archivu v Děčíně): „Trampoty kulturně historického průvodce a problematika turismu v Sudetech.“
Kde: Dům čtení, Ruská 192/1455, Praha 10
Kdy: 18.00 – 19.30
Více info zde.
Beseda s autory ze zemí střední Evropy, které spojuje obdobná historická zkušenost.
Mirka Ábelová (Slovensko), Peter Kocsis (Maďarsko), Franciszek Nastulczyk (Polsko), Max Ščur (Bělorusko). Moderuje Jáchym Topol.
Kde: Knihovna Václava Havla, Řetězová 7, 1. patro, Praha 1
Kdy: 19.00 – 21.00
Více info zde.
Konference představí výsledky výzkumu o domácí práci – ekonomické a sociální postavení migrantek, výsledky kampaně Cizinky na úklid a problematiku domácí práce. Vystoupí Vilém Semerák. Pořádá Sdružení pro integraci a migraci ve spolupráci s Člověkem v tísni.
Nutno se registrovat do 10. 6. online nebo emailem na dederova@refug.cz.
Kde: CERGE-EI, Politických vězňů 7, Praha 1
Kdy: 10.00
Více info zde.
Interaktivní společenská hra Divadla Letí inspirována španělským dramatikem Estevem Solerem, kterou tvoří sami diváci v různě situovaných místech. Divadelní, filmoví a rozhlasoví režiséři (např. Daniel Špinar, Natália Deáková, Marián Amsler, Sláva Daubnerová) a jejich výtvarníci se spojili, aby vytvořili jedinečný zážitek. Vstupné 250 Kč (snížené 150 Kč).
Kde: DOX, Poupětova 1, Praha 7
Kdy: 21.00 (další termíny pak 14. a 15.6 vždy v 18 a 21 hodin)
Více info zde.
Možnost prozkoumat kulturní dědictví metropole se vstupem a dopravou zdarma. Letos se do již jedenáctého ročníku zapojilo 39 muzeí, galerií a dalších kulturních institucí v 69 objektech.
Kde: Praha
Kdy: 19.00 – 01.00
Více info včetně programu a jeho vlastního sestavení naleznete zde.
V rámci programu Pražské muzejní noci zazní audio nahrávky Havlových her Audience, Largo desolato a Asanace. Dvorní fotograf a přítel Václava Havla Bohdan Holomíček promítne snímky ze své osobité fotografické kroniky.
Kde: Knihovna Václava Havla, Řetězová 7, 1. patro, Praha 1
Kdy: 19.00 – 01.00
Více info zde.
Poslední přednáška uzavírající konferenci Jews and Gentiles in East Central Europe in the 20th Century. Konference probíhá po celý týden (tj. od 26. 5. do 1. 6. 2014).
Kde: Karolinum (Ovocný trh 3, Praha 1)
Kdy: 16:15 – 17:45
Více info zde.
První ročník akce umožňující ochutnat exotická jídla z celého světa. Cílem festivalu je kromě seznámení pražské veřejnosti s exotickým jídlem a cizími kulturami také podpora migrantů žijících na území hlavního města Prahy a vzájemného dialogu české veřejnosti s migranty nejrůznějších komunit.
Kde: Tylovo náměstí, Praha 2
Kdy: 10.30 – 19.00
Více info zde.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.