Vlci na Broumovsku zdecimovali stádo světově unikátních muflonů. V okolí Machova v posledních měsících roztrhala vlčí smečka polovinu stáda, které čítalo přibližně osmdesát kusů.
„Našli jsme ulovené desítky kusů mufloní zvěře, berany, muflonky, mláďata," řekl hodspodář Mysliveckého sdružení Bor Machov Jiří Scholz a dodal. „Pro nás je to konec mysliveckého hospodaření. S muflony už vůbec nemáme jak hospodařit. Nemáme co lovit a chovat."
Vlci se na Broumovsku objevili již před třemi lety. „Co já vím, tak je tam jeden pár vlků a pak jsou tam dva jednotlivci. Další hlášení máme z polského parku, kde tvrdí, že tam je další pár s pěti mláďaty. Ty jsme ale neviděli,“ uvedl Jiří Scholz.
O tom, že muflony na Broumovsku likvidují vlci, prý není pochyb. „Podle pozorování, fotopastí a podle určitých znaků, je to evidentní," dodal.
Podle Scholze i některých dalších myslivců je řešením vymezení teritoria nebo případná likvidace vlků. „Z mého pohledu to má jedno jediné řešení, ale nikdo o tom moc nechce slyšet. Je třeba nastavit lokality, kde člověk jako hospodář ustoupí a přenechá to vlkům. Musí se jim stanovit teritorium. V ostatních lokalitách by se musel nastavit nějaký způsob lovu,“ řekl Scholz.
S tvrzením svého kolegy souhlasí i myslivec Petr Zima. „Nejsme pro radikální odstřel vlků. Je ale nutné vymezit lokality, kde vlk ano a kde ne,“ doplnil.
Unikátnost muflonů spočívala podle myslivců v hodnotě kvalitních trofejí. Kusy měly např. i silnou stavbu těla. „Někdy v osmdesátých letech běžel takový progam České myslivecké jednoty, ve kterém se dávali dohromady geneticky nejlepší jedinci a zařazovali se postupně po celé republice. K nám se dostala část této populace a my jsme s tím začali v devadesátých letech hospodařit,“ popsal začátky Scholz.
Ze stáda, které čítalo přibližně osmdesát muflonů, jich nyní u Machova pobíhá už asi jen třicet. Jedná se přitom prý o geneticky nejsilnější populaci na světě. „Samčí kusy dosahují nejvyšších bodových hodnocení trofejí ve světových tabulkách ve volné přírodě," uzavřel Zima.