Všichni zranění cestující MHD (nejen) ze včerejší nehody mají nárok na odškodné. Prohlásil to Tomáš Beck, zástupce společnosti Vindicia, která se problematikou zabývá. Zranění cestující si tak mají nechat od policistů potvrdit, že byli účastníkem nehody. Odškodné by měla proplatit pojišťovna dopravního podniku.
„Lidé, kteří byli zraněni při dnešní nehodě trolejbusu a tramvaje, mají jednoznačně právo na odškodnění. Jeho výše se bude lišit podle následků nehody - v případě zlomenin či operací půjde do statisíců až milionu," prohlásil Beck. Podle něj se do odškodnění započítává nejen bolestné, ale také ušlá mzda, ošetřovné, cestovné (např. návštěvy rodiny v nemocnici) a snížení společenského uplatnění.
Na odškodnění má podle Becka nárok kterýkoliv zraněný, kterému Policie ČR potvrdí, že byl účastníkem nehody. „Radíme tuto skutečnost nepodcenit," upozorňuje Beck. Potvrzení by si poškození měli nechat vystavit, i kdyby v současnosti žádné problémy nepociťovali. Následky se totiž mohou podle Becka objevit až časem - například pozdější bolesti hlavy a páteře. „Časté jsou bohužel i psychické potíže, například strach z cestování hromadnou dopravou," dodal Beck.
NAPSALI JSME: V Brně na Křenové se čelně srazila šalina s trolejbusem, na místě se zranily desítky lidí
Odškodné by podle Becka měl zaplatit dopravní podnik, respektive pojišťovna, se kterou má dopravní podnik sjednané povinné ručení a odpovědnost.
„Ale pozor! Pojišťovny v těchto případech nabízí často jen 20 procent z částky, na kterou má raněný skutečně nárok. Doporučujeme kontaktovat v první řadě odborníky a nechat adekvátní výši odškodnění stanovit soudním znalcem," uzavřel Beck.