Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) nebude proplácet dotace holdingu Agrofert od února 2017, kdy jej premiér Andrej Babiš (ANO) vložil do svěřenských fondů kvůli platnosti novely o střetu zájmů. Od té doby fond proplatil projekty za 63 milionů korun. Dnes to oznámil ředitel SZIF Martin Šebestyán. Krok uvítala opozice i předseda koaliční ČSSD Jan Hamáček. Babiš dnes napsal, že návrh druhé auditní zprávy Evropské komise (EK) neviděl. Dodal, že se chová přesně podle toho, co mu ukládá zákon zvaný lex Babiš.
Stejný postoj zaujal SZIF i u podniků rodiny ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD), a to od srpna 2018, přestože se fond neztotožňuje se závěry zprávy. Ministr odmítl, že by se předběžná zpráva EK týkala jeho střetu zájmů kvůli projektům firmy Agrotrade. To samé konstatoval i ředitel SZIF. "Ve zprávě není explicitně konstatován střet zájmů pana ministra Tomana," řekl Šebestyán. Česko bylo podle něj požádáno, aby vysvětlilo a doložilo postupy. Tomanův střet zájmů se podle médií a opozice mohl týkat právě Agrotradu, který z 80 procent vlastní ministrův otec Miroslav Toman starší.
Podle opozice měl SZIF k zastavení vyplácení dotací přistoupit dříve. Neoprávněně vydané peníze má podle zástupců KDU-ČSL, ODS, TOP 09, STAN a Pirátů stát vymoct zpět. Piráti uvedli, že informace o dotacích, které poskytl zemědělským podnikům, by měl SZIF zveřejňovat povinně. Babiš se dnes ve Sněmovně vyhnul odpovědi na dotaz, zda by opustil funkci premiéra, potvrdí-li se audit EK. Opozici obvinil z vyvolávání hysterie.
Agrofertu bylo ze SZIF od roku 2012 do konce letošního dubna vyplaceno zhruba 6,52 miliardy korun. První předběžnou zprávu Bruselu zveřejnila média minulý pátek, podle ní má Babiš na Agrofert dál vliv a současně jako předseda vlády ovlivňuje i použití unijních peněz. Česku podle ní hrozí, že by mohlo vracet do rozpočtu EU kolem 450 milionů korun dotací, které Agrofert čerpal.
Holding vnímá oba návrhy auditů EK jako velmi pochybné a neprofesionální. Unijní auditoři se v jeho firmách nebyli podívat a holding neměl možnost se vyjádřit, uvedl tiskový mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka. "Pokud místopředseda Evropské komise tvrdí, že provedli inspekční šetření přímo na místě, není to pravda," řekl. Skupina je připravena vše vysvětlit a zastavení proplácení dotací bere na vědomí.
Nejnovější návrh auditu Evropské komise má podle Šebestyána tři hlavní části, v první se řeší střet zájmů premiéra Babiše a Agrofertu. Druhá část zprávy řeší mimo jiné obecné postupy administrace, schvalovací postupy a efektivitu nákladů. Třetí část se zabývá možným střetem zájmů Tomana. Podle Tomana EK o projekty Agrotradu neprojevila zájem. K dalším dvěma projektům z října 2018 Toman řekl, že se nepodílel na řídících procesech.
Předběžná auditní zpráva Evropské komise týkající se zemědělských dotací pro holding Agrofert dorazila do ČR ve středu. Zdroje hovoří o tom, že je možné, že Agrofert bude muset vrátit všechny investiční zemědělské dotace od února 2017, kdy začala platit novela o střetu zájmů označovaná jako lex Babiš. Nemělo by se to týkat takzvaných přímých plateb, které jsou vypláceny všem zemědělcům v EU.
Předseda Asociace pro evropské fondy Daniel Mayer dnes uvedl, že každý projekt, který žádá o evropské peníze, prochází různými stupni posouzení a kontrol. "Potíže, jak jsou dnes prezentovány, jsou zpochybňováním práce všech zúčastněných úřadů - včetně zástupců Evropské komise," dodal.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.