Ve dvou pražských rybnících ve Vinoři se vyskytla kapří herpes viróza. Rybáři tak museli utratit na 120 tun ryb, aby zamezili další nákaze. Rybníky teď vypustí, vysypou vápnem a nechají šest týdnů ladem, řekl za Český rybářský svaz Pavel Vrána. Koi herpes viróza postihuje koi kapry, tedy ozdobné barevné druhy, i kapry obecné.
"Kapr je šlechtěn stovky let, je jiný než původní ryba a ztratil část své přirozené odolnosti," uvedl Vrána. Virus mohou přenášet i další druhy ryb, proto se preventivně z dotčených oblastí v Praze - rybníku Velká Obůrka a Cukrovarského rybníku - vylovili všechny ryby, dodal. Ryby byly omámeny oxidem uhelnatým, usmrceny a odvezeny do kafilerie. Veterináři nařídili vytvořit ochranné pásmo v celé kaskádě vinořských rybníků od rybníku U Kamenného stolu po Cukrovarský rybník.
Koi herpes viróza se podle Vrány od jiných onemocnění liší obrovskou úmrtností, která se pohybuje kolem 90 procent, ale může dosáhnout až 100 procent. Je také velmi rychlá. Jde o onemocnění, které se vyskytuje spíše výjimečně, řekl Vrána. V Praze se podle něj objevilo možná úplně poprvé. Není přenosné na člověka.
Zdrojem mohou být infikované násady, ale také koi kapr, kterého soukromý chovatel vypustil z akvária nebo zahradního jezírka do rybníku, uvedl Vrána.
Herpes viróza kapra koi se nyní podle Vrány vyskytla v několika krajích - Moravskoslezském, Pardubickém, Středočeském, další případy byly zaznamenány na jihu Čech a u Kutné Hory, uvedl.
Kromě vysypání vápnem je vhodné, pokud se dno rybníka nechá přes zimu vymrznout, což působí podle Vrány také dezinfekčně. Může se totiž stát, že přes veškerá opatření nákaza vypukne opakovaně.
Ministerstvo zemědělství hradí náklady spojené s výlovem nakažených ryb i jejich likvidací, dodal Vrána.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.