Cenu Architekt roku 2019 dostal Stanislav Fiala

Autoři | Foto Facebook CAMP - Centrum architektury a městského plánování

Ocenění za mimořádný přínos architektuře v posledních pěti letech, cenu Architekt roku 2019, získal Stanislav Fiala, který je autorem desítek originálních staveb. Čestné uznání poroty dostala Jana Kostelecká, která před 12 lety zorganizovala v Čechách první Pecha Kucha Night a vydává publikace zaměřené na architekturu a design. Cenu, která se udílí při veletrhu For Arch, pořadatelé předali v Centru architektury a městského plánování (CAMP) v Praze.

Cena se udílí osobám, které se v uplynulých pěti letech svým přístupem významně zasloužily o architekturu v Česku. Poukazuje tak na tvůrčí či organizační počiny vedoucí ke kvalitní výstavbě, ať už jde o navrhování staveb, teoretickou, vzdělávací, propagační či publikační činnost. Tím, že se udílí v rámci stavebního veletrhu, pořadatelé chtějí zdůraznit úzkou profesní spojitost mezi stavebníkem a architektem.


Stanislav Fiala. Zdroj: Facebook CAMP - Centrum architektury a městského plánování

Fiala patří podle poroty od 90. let mezi špičkové české architekty. Mnoho z jeho staveb získalo ocenění v ČR i v zahraničí. V roce 2000 se dostal s administrativní budovou MUZO v pražských Strašnicích mezi finalisty prestižní evropské ceny za současnou architekturu Mies van der Rohe Award. K jeho nejvýznamnějším pracím z posledních let patří Palác Špork v Praze, Palác DRN na Národní třídě v Praze, Bytový dům Puškinova v Praze, Golfklub Čertovo břemeno v Alenině Lhotě a výrazné jsou také jeho stavby pro společnost SIPRAL - továrna, sídlo a vzorkovna.

Stanislav Fiala se narodil v roce 1962 v Mostě. Vystudoval Fakultu architektury ČVUT a Školu architektury na AVU v Praze. V 90. letech byl společníkem D. A. Studia, později ateliéru D3A, od roku 2009 je jednatelem společnosti Fiala+Nemec. Podle poroty, která mu dnes udělila cenu, Fiala disponuje mimořádnou schopností improvizace na stavbě, ochotou bavit se s řemeslníky a společně se vydat na cestu za neznámým, nečekaným a neodhadnutelným.

„Je fascinující vidět, jak se plody těchto improvizačních schopností projevují i u staveb velikého měřítka. To je totiž skutečně mimořádné, nezvyklé a snadno srozumitelné komukoliv z nejširší veřejnosti," říkají porotci. ​„Stanislav Fiala je tvůrcem originálního světa, který si s prací nikoho jiného v Česku nespletete," uvedli.

Porota se rozhodla udělit čestné uznání za dlouhodobou podporu a propagaci architektury producentce Janě Kostelecké, která od roku 2014 vydává ve svém nakladatelství non-fiction literaturu pro děti a mládež, věnovanou architektuře a designu. Přivezla také do Čech fenomén krátkých přednášek Pecha Kucha Nights - první akci tohoto formátu zorganizovala již v roce 2007. V této aktivitě pokračuje dodnes.

Součástí soutěže Architekt roku je také ocenění Architekt obci. Cenu letos dostal architekt a urbanista Milan Košař za mnohaletý profesionální výkon funkce městského architekta, kterou zastával v Pardubicích a Vysokém Mýtě a dnes v Poděbradech a Ústí nad Orlicí.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky architekt roku, ocenění, Stanislav Fiala, architektura, Česko, Praha, architekt, Fakulta architektury ČVUT, Palác Špork, a.s., Facebook

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.