Většina ostravských místních organizací přišla o licenci. Rozhodlo o tom dnes předsednictvo strany, řekl novinářům ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Návrh na zrušení 17 z 26 organizací v Ostravě předložila moravskoslezská ČSSD, zdůvodnila ho špatným výsledkem strany v posledních komunálních volbách a obavou, že mají mezi členy takzvané černé duše. Ostravská ČSSD tvrzení označila za účelová, její předsedkyně Jana Vajdíková řekla, že většina z 293 dotčených členů do jiných organizací jít nechce, a strana tak zřejmě ve městě ztratí většinu členů.
Zaorálek uvedl, že zrušení buněk je podmínkou dalšího úspěchu ve městě a šancí tamní sociální demokracii vybudovat znovu. Podílet by se na tom měl i bývalý ostravský primátor Petr Kajnar, řekl Zaorálek. "Není to o tom, že bychom ty členy vyloučili. Ti, co to myslí se sociální demokracií vážně, se mohou do ostatních organizací přihlásit," uvedl předseda ČSSD Jan Hamáček. Kajnara považuje za ideálního kandidáta na hejtmana.
Vajdíková v úterý uvedla, že návrh znamená faktickou likvidaci ČSSD v Ostravě. Černé duše podle ní odstranila přeregistrace před dvěma lety. Podle Zaorálka, který vedl v posledních sněmovních volbách v tomto regionu kandidátku ČSSD, ale přeregistrace nebyla schopná pomoci.
Ostravská organizace ČSSD byla podle Zaorálka v degenerovaném stavu a působili v ní nedůvěryhodní lidé. Pokud chce být ČSSD znovu v kraji úspěšná, musela situaci v Ostravě řešit, řekl. "Jsem rád, že to předsednictvo jednoznačně odhlasovalo a máme šanci to začít budovat znovu," uvedl.
Upozornil, že zhruba 290 členů zrušených organizací není vyloučeno z ČSSD a mohou se přihlásit do jiných organizací. Podle něj by někteří členové stranu měli opustit, naopak by uvítal návrat Kajnara. "Doufám, že bude jeden z těch, co budou udávat směr ČSSD v kraji," řekl s tím, že by Kajnar mohl přivést zpět ztracené voliče.
ČSSD má v Ostravě 415 členů. "Co mám odezvu od těch 293 členů, tak většina do žádných jiných organizací jít nechce. Za sebe můžu říct, že určitě nepůjdu do žádné organizace Kunčičky," řekla Vajdíková. Sociální demokracie by tak v Ostravě podle ní přišla o většinu členů a zanikly by i kluby ČSSD v některých zastupitelstvech.
"Po dnešku můžu říct, že to srovnávám s rokem 1938 - o nás, ale bez nás. Nikdo z nás k tomu jednání nebyl přizván, ani já jako předsedkyně ostravského okresu, ani nikdo z předsedů dotčených organizací," řekla Vajdíková.
Uvedla, že dávat termín, že tři měsíce budou mít pozastavené členství a do té doby mohou vstoupit do jiné organizace, nepovažuje za správné. "Sejdeme se a poradíme se, co dál, jestli žádat nějaké opravné kroky, protože s tím nesouhlasíme, nebo jestli už nebudeme žádné kroky zvažovat a necháme to tak být," řekla Vajdíková.
Ostravská ČSSD se dlouhodobě potýká s vnitřními spory i s problémy ve vztahu s krajským vedením. V listopadu 2016 sociální demokraté odvolali tehdejšího předsedu ostravské ČSSD Lumíra Palyzu. Ústřední kontrolní komise strany ale v lednu 2017 vyhověla stížnosti a konference se musela opakovat. Palyza byl odvolán znovu a předsedkyní se stala Vajdíková. Krajský výbor pak navrhl přeregistraci, kvůli které byla strana dlouho bez vedení a musela volit nové. Vajdíková se potřetí stala předsedkyní v říjnu 2017.
Moravskoslezský kraj i Ostrava byly dlouhá léta baštou ČSSD. V roce 2012 ČSSD v krajských volbách získala 27,4 procenta a měla hejtmana. O čtyři roky později skončila v opozici s výsledkem 16,6 procenta. Ve sněmovních volbách v roce 2013 zvítězila s 26,38 procenta, v roce 2017 výsledek spadl na 8,83 procenta.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.