Sedm fotopláten s motivem krajiny vystaví v průběhu září fotograf Jiří Částka v kavárně Pizzerie Kmotra v Praze na Novém Městě. Zájemci si mohou obraz pořídit a výtěžek získá Centrum Anabell, které pomáhá osobám s poruchou příjmu potravy.
Vernisáž výstavy se uskuteční v úterý 9. září od 18 hodin. Součástí vernisáže bude kromě představení projektu také autorské čtení básnířky Petry Haasové, které právě vychází pokračování sbírky Sonáta, a violové intermezzo studenta HAMU Martina Matouška. Prvních třicet příchozích dam dostane jako pozornost růži z Květinového ateliéru Rosmarino.
Výstava má znovu otevřít téma poruch příjmu potravy, které je stále tabuizováno, a upozornit na s nimi spojená rizika. Motiv přírody na plátnech fotografa Jiřího Částky tak nebyl vybrán jen tak náhodou. „Je v tom určitá symbolika. Příroda symbolizuje čistotu, nezatíženost, nulové nároky, přirozenou krásu. To, co lidé s poruchou příjmu potravy postrádají. Na ně bývá většinou kladen tlak okolí nebo mají sami vůči sobě vysoká očekávání. Sami sobě se nelíbí, podceňují se,“ říká Eva Fryšarová, která se na výstavě podílí.
„Tyto fotografie jsme vybrali také proto, že jsou hezkým doplňkem do bytu či kanceláře a zároveň budou dárci-kupci připomínat jeho dobrý skutek,“ dodává. Fotografie s možností koupě budou v Pizzerii Kmotra vystaveny od 1. září do 10. října letošního roku.
Zájemci si mohou fotografie zakoupit přímo na místě, ale lze si je objednat také prostřednictvím internetových stránek www.pomahejtenadruhou.cz, vyvolávací cena jednoho fotoplátna o velikosti 40 krát 60 centimetrů z dílny pražské tiskárny Tygr Tisk je 1 500 korun. „Vyvolávací cena obrázku znamená, že zájemce za ni může zaplatit opravdu těch 1 500 korun, pokud se ale rozhodne přispět vyšší částkou, moc to oceňujeme,“ podotýká Fryšarová.
Poruchy příjmu potravy, mentální anorexie a především mentální bulimie, se v České republice podle odborných údajů dotýkají každé dvacáté dospívající dívky a mladé ženy a výrazně tak zasahují do jejich zdraví i osobních životů.
Právě Centrum Anabell s pobočkami v Praze, Brně a Ostravě jim a jejich blízkým nabízí podporu a pomoc. Je jedinou neziskovou organizací u nás, která se této problematice věnuje komplexně, a to již třináctým rokem.
Výtěžek z výstavy použije Centrum Anabell podle jeho zakladatelky Jany Sladké na telefonickou krizovou linku, internetové poradenství a nutriční poradenství.
„Telefonická a internetová služba je pro nás důležitá, neboť nás jejím prostřednictvím může klient kontaktovat anonymně. Na tento kontakt pak můžeme navázat a podporovat jej ve vyhledání další odborné a terapeutické pomoci,“ říká Sladká. Ročně se na Centrum Anabell obrátí pět tisíc klientů, včetně mužů.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.