Poplatek z ubytovacích kapacit se od začátku letošního roku nově vztahuje i na ubytovatele v soukromí, tedy například služby sdíleného krátkodobého ubytování typu Airbnb. Cílem vládní novely bylo podle ministerstva financí, aby nebyli lidé podnikající přes Airbnb a jiné online platformy zvýhodňováni vůči hotelům nebo penzionům. Airbnb a další podobné služby dlouhodobě kritizují hlavně obyvatelé centra Prahy a tamní radnice. Stěžují si třeba na hluk v noci v ulicích i domech, kde trvalé obyvatele nahrazují byty určené pro pronájem turistům.
Poplatku stanovovanému obcemi bude podle novely podléhat krátkodobý pobyt bez ohledu na místo a účel. Pražská radní pro legislativu Hana Kordová Marvanová (STAN) v minulosti řekla, že poskytovatelé ubytování v soukromých bytech a domech přes americký portál Airbnb na rozdíl od ubytovacích zařízení většinou poplatky za ubytování nehradí. Firma Airbnb dříve nabídla, že poplatky sama uhradí, ale odmítla uvést údaje svých klientů nabízejících ubytování. V takovém případě podle Marvanové město peníze nemohlo přijmout.
Předloňská analýza pražského městského Institutu plánování a rozvoje uváděla, že přes Airbnb a další takové platformy je v nejužším centru Prahy pronajímána asi pětina bytů. Vedle Airbnb působí na trhu například Flipkey, HomeAway, House Trip, Vacation Rentals nebo Vrbo.
Novela také sloučila původní ubytovací poplatek s rekreačním a lázeňským poplatkem. Zatím mohla většina obcí vybírat jen poplatek z ubytovací kapacity, který činil maximálně šest korun na lůžko a den. Obce s lázněmi či atraktivními turistickými cíly mohly vybírat k ubytovacímu poplatku ještě rekreační a lázeňský, který mohl být až 15 korun na osobu a den.
Nový jednotný poplatek bude moci vybírat jakákoliv obec a nastavit si jej podle svých potřeb. Maximální výše poplatku je pro tento rok stanovena na 21 korun za osobu a den, tedy stejnou hranici jako loni u obcí, které vybíraly oba poplatky. Příští rok by si už ale obce mohly stanovit vyhláškou poplatek až na 50 korun za osobu a den.
Novela zároveň změnila nastavení poplatků za psa nebo ze vstupného. O sníženou sazbu poplatku ze psů mohou nyní podle předlohy požádat majitelé, kterým je minimálně 65 let. Norma také rozšiřuje osvobození od poplatku ze psů na provozovatele všech druhů útulků. Od poplatku ze vstupného a za užívání veřejného prostranství jsou nadále osvobozeny charitativní akce, ale nově jen v případě, že bude výtěžek na dobročinné účely skutečně odveden. Změna by měla zamezit zneužívání této výjimky.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.