Pondělí 7. 4. 2025  |  Svátek má Heřman / Hermína

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Jak začít podnikat?

PR článek, aktualizováno 16. března 2020, 9:11

Konečně jste se rozhodli vzít svou kariéru do vlastních rukou a začít podnikat? Výborně! První krok máte za sebou a my vám poradíme, jak na ty další a na co si dát v začátcích pozor.

Řada budoucích podnikatelů řeší hned na počátku otázku, zda začít jen s vyřízením živnostenského oprávnění na svou osobu nebo jestli si se jim vyplatí pořídit si obchodní společnost. V tomto ohledu je třeba si rozmyslet, jak velký byznysmen chci být a jaká rizika skýtá obor, v němž se rozhodnu podnikat. Kadeřnice v jednopokojovém pronájmu se asi nebude potřebovat krýt obchodní společností; zatímco s větším projektem, kde je více společníků nebo pokud sháním investory a zároveň nechci ztrácet čas zdlouhavým zakládáním s.r.o., bude nejlepším řešením poohlédnout se po agenturách specializujících se na prodej s.r.o.

Když bychom měli výhody a nevýhody jednotlivých variant shrnout, budou nespornou předností podnikání jako OSVČ nižší vstupní náklady a menší nároky na znalosti práva a účetnictví. Na druhou stranu pořízení jednoduchého s.r.o. není oproti například akciové společnosti nikterak výrazným zásahem do rozpočtu a při splacení základního kapitálu výrazně oddálíte rizika podnikání a s nimi spojenou eventualitu ručení od sebe jako fyzické osoby. Taková obchodní společnost může navíc mnohem lépe posloužit pro budování značky, která přesáhne význam vás jako zakladatele a kterou budete moct dále převést, popř. přenechat potomkům, pokud budete samozřejmě chtít.

V neposlední řadě je třeba se také kriticky podívat na svoje finanční možnosti a nastavit si realistické cíle. Pokud nemáte žádné zkušenosti s tím, jak nevyzpytatelná může být neviditelná ruka trhu, rozhodně neuděláte chybu, pokud si do začátků přizvete zkušenějšího kolegu nebo si necháte poradit od profesionální agentury.

Očekáváte-li od podnikání časovou flexibilitu, v tomto ohledu rozhodně platí, že jaké si to uděláte, takové to budete mít. Zároveň je ale potřeba počítat s tím, že hlavně začátky podnikání zpravidla vyžadují vysoké pracovní nasazení a s tím spojené i zvýšené nároky na váš čas. Když ale pracujete na sebe a na vlastním úspěchu (a ne na šéfově dalším Porsche), kde vidíte výsledky z první ruky, často se ani nestihnete podívat na hodinky.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky podnikání, Porsche

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.