Dosavadní průběh epidemie nového koronaviru naznačuje, že covid-19 není svými zdravotními důsledky takovou hrozbou, jak byl a je líčen, uvedl bývalý prezident Václav Klaus a lidé z jeho institutu v prohlášení. Epidemie podle nich odchází bez jasných příčin a důvodem nejsou jen přijatá restriktivní opatření. Za nebezpečnější než samotnou pandemii považují pro budoucnost sílu dnešního státu a snadnost mediální manipulace.
V Česku se od začátku epidemie nakazilo novým koronavirem 7878 lidí. S s onemocněním covid-19 zemřelo podle ministerstva zdravotnictví dosud 254 lidí a přes 300 jich je hospitalizováno. Ve světě je přes 3,6 milionu potvrzených případů nákazy a počet úmrtí se podle statistik Univerzity Johnse Hopkinse blíží 254 600 případům.
Nový koronavirus považují autoři prohlášení Institutu Václava Klause pouze za prvotního hybatele a za jednu složku události, která radikálně změnila obvyklý způsob života lidské společnosti. "Ze společenského hlediska je daleko vážnější reakce států téměř celého světa na tuto zdravotní hrozbu, na kterou u nás do konce dubna zemřelo 0,0022 procenta našich spoluobčanů," uvedli.
Vlády mnoha zemí světa podle nich omezily svobody občanů a paralyzovaly život na celém světě. "Setrvávají u toho i přesto, že je čím dále tím více zřejmé, že nemoc covid-19 neprobíhá jako velké pandemie minulosti," uvedli. Poznamenali, že epidemie bez jasných příčin odchází. "Nedomníváme se, že lze přijmout argument, že jsou toho jedinou příčinou prováděná restriktivní opatření. Nemalý vliv má i sám charakter nemoci," uvedli.
Reakce na šíření nákazy podle prohlášení ukázala sílu dnešního státu i nebezpečnou snadnost mediální manipulace. "Obojí považujeme pro budoucnost za nebezpečnější než samotnou pandemii. Podařilo se vyvolat strach a ten je velkým pomocníkem států v ovládání občanů," uvedli autoři.
"Je potřebné chránit rizikové skupiny občanů, zejména seniory, ale teze, že je tato nemoc nebezpečná právě pro ně, je falešná - tak nebezpečné pro ně jsou přece všechny nemoci," dodali autoři. Z celkového počtu úmrtí lidí s nemocí covid-19 připadá v Česku od začátku epidemie téměř 70 procent na seniory ve věku nad 75 let. Další pětinu úmrtí evidují statistiky u lidí ve věku 65 až 74 let.
Další udržování plošných restrikcí přestalo podle Institutu Václava Klause být únosné kvůli velkým ekonomickým ztrátám, rozpočtovým deficitům, výrazným poškozováním zdravotnictví samotného i frustraci lidí. "Tak vysoká cena za snadno vyhlásitelné plošné karantény není přijatelná," dodali.
Klaus a jeho institut varují přes rozsáhlými sociálními programy. "Může nastat inflace pro dnešní generace neznámého rozsahu," uvedli. Obávají se obtížné obnovy ekonomiky. "Stejně tak nebude možné rychle a snadno zrušit dnes zaváděné posilování pravomocí státu," dodali.
Generální tajemník Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus v pondělí vyzval svět ke spolupráci v boji s koronavirem. "Vir s námi bude dlouho a my se musíme semknout při vývoji a sdílení nástrojů, abychom ho porazili." uvedl. Koncem dubna šéf WHO varoval, že pandemie covidu-19 není překonaná, až to nejhorší svět stále ještě čeká.
Někteří epidemiologové se obávají příchodu druhé vlny nákazy, pokud by se v opatřeních proti koronaviru polevilo příliš brzy a náhle. Lidé se proto musí podle WHO připravit na to, že společnost bude fungovat novým způsobem, dokud se nepodaří koronavirus dostat pod kontrolu.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.