Česká republika je 42. nejsvobodnější ekonomikou světa

Autoři

Dnes dochází v zemích po celém světě k prezentaci žebříčku nejsvobodnějších ekonomik naší planety. Na vyhlašování Indexu ekonomické svobody, který již od roku 1996 každoročně připravuje kanadský Fraser Institute, se v České republice podílí i think-tank Centrum ekonomických a tržních analýz (CETA).

A letos jde o příjemnou povinnost, protože Česká republika meziročně poskočila na 42. pozici mezi 152 světovými ekonomikami.

To pro naši zemi představuje nejen meziroční zlepšení o 10 příček, ale také nejlepší výsledek v historii žebříčku Indexu ekonomické svobody. „Vývoj pozice České republiky je samozřejmě velmi pozitivní. Při interpretaci výsledku je si ale nutné uvědomit, že do velmi složitých zjišťování statistických údajů u 152 zemí světa, jejich verifikace a následné kalkulace – z důvodu proveditelnosti a přesnosti výsledků – vstupují data z roku 2012. Tento letošní výsledek je tedy ještě počinem Nečasovy vlády a zároveň – v dobrém slova smyslu – hozenou rukavicí současné vládní koalici,“ říká Jiří Schwarz z Centra ekonomických a tržních analýz (CETA).

Zlepšující postavení České republiky bychom skutečně měli brát jako výzvu, nikoliv jako důvod usínat na vavřínech. Na to je v kalkulaci ekonomické svobody stále před námi až příliš mnoho zemí, s nimiž se v jiných oblastech společenského života běžně porovnáváme. A co zlepšovat především? „Bylo by vhodné zaměřit pozornost na nadměrnou velikost státu a bujení byrokracie, na zlepšení právního systému a ochranu vlastnických práv a v neposlední řadě na regulaci, která by měla být předvídatelná, opodstatněná a dlouhodobě stabilní. Česká republika se v posledních letech mění na džungli administrativních šoků, právních novel a daňových změn, to je třeba utlumit. Možná to nepřivítají politici a úředníci, ale rozhodně to uvítají zaměstnavatelé, zaměstnanci, podnikatelé, zkrátka všichni, kdo se hlavním dílem podílejí na tvorbě bohatství v naší ekonomice,“ doplňuje Aleš Rod z think-tanku CETA.

První příčku v Indexu ekonomické svobody tradičně obsadil Hongkong, následovaný Singapurem a Novým Zélandem. Z Evropy je na nejvyšší (čtvrté) příčce Švýcarsko. Zajímavé je, že čest Evropské unie hájí v první desítce pouze jeden jediný stát, a to Finsko. To se dělí o 10. příčku společně s Chile. Naopak ekonomicky nejnesvobodnější zemí byla vyhlášena Venezuela.

Fred McMahon, jeden z autorů výpočtu z kanadského Fraser Institute, vidí i letos nespornou souvislost mezi ekonomickou svobodou a prosperitou země. Čtvrtina nejsvobodnějších zemí světa generuje v průměru HDP na hlavu ve výši 39.899 USD ročně, zatímco čtvrtina nejnesvobodnějších zemí světa jen 6.253 USD ročně. „Ekonomicky nejsvobodnější země světa nabízejí svým obyvatelům nejvyšší kvalitu života a garanci osobních svobod. Na druhou stranu nejníže postavené země jsou obvykle sužovány despotickými politickými režimy, které limitují svobodu a příležitosti pro členy společnosti,“ říká McMahon. Dle jeho názoru je dobrým příkladem právě Hongkong: „Hongkong je dle našich kalkulací jednoznačně ekonomicky nejsvobodnější zemí světa. Aktuálně probíhající protesty v Hongkongu ilustrují, že si tamní obyvatelé velmi dobře uvědomují potenciální ztráty, pokud by byly porušeny zásady právního státu a rovného zacházení se všemi občany. Pokusy pekingské vlády zasahovat do hongkongského právního systému a podřídit soudce vlastní kontrole jsou snahou o změnu společenských poměrů. To by mohlo být bráno jako atak na budoucí prosperitu a mezinárodní postavení Hongkongu,“ zakončuje analýzu letošních výsledků Fred McMahon z Fraser Institute.

TABULKA: TOP 10 VÝSLEDKŮ INDEXU EKONOMICKÉ SVOBODY 2014

EFW 2014 EFW 2013 (vloni)
Pořadí Země Skóre Skóre Pořadí
1  Hongkong 8,98 8,97 1
2  Singapur 8,54 8,73 2
3  Nový Zéland 8,25 8,49 3
4  Švýcarsko 8,19 8,30 4
5  Mauritius 8,09 8,01 6
6  Spojené arabské emiráty 8,05 8,07 5
7  Kanada 8,00 7,93 8
8  Austrálie 7,87 7,88 10
9  Jordánsko 7,86 7,81 13
10  Chile 7,84 7,87 11
10  Finsko 7,84 7,98 7

Zdroj: Economic Freedom of the World Annual Report 2014.

Další informace naleznete na www.eceta.cz.

____________________________________
Economic Freedom of the World Index (EFWI) je komplexním ukazatelem ekonomické svobody dané zemi. Je konstruován z celkem pěti sub-indexů, které měří ekonomickou svobodu pohledem na následující ukazatele: 1. velikost státního sektoru; 2. právní stát a ochrana vlastnických práv; 3. peníze a neinflační prostředí; 4. mezinárodní obchod; 5. regulace. Celkové skóre se počítá jako průměr jednotlivých sub-indexů. Maximální ekonomickou svobodu v zemi charakterizuje hodnota 10, ekonomickou nesvobodu pak hodnota 0. Aktuální hodnoty se pohybují od 8,98 (max) až do 3,89 (min).

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Česko, ekonomika, Hongkong, Centrum ekonomických a tržních analýz (CETA), Finsko, Chile, Švýcarsko, Nový Zéland, Singapur, Evropská unie

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.