Počasí dnes2 °C, zítra4 °C
Pátek 22. listopadu 2024  |  Svátek má Cecílie
Bez reklam

Polsko v jednáních o Turówu nedodrželo evropské právo

Polsko podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) nedodrželo v případě přeshraničního jednání o rozšíření dolu Turów některé evropské směrnice a Česko nedostalo o záměru všechny požadované informace. Právníci proto navrhli podat podnět Evropské komisi. Ta po posouzení argumentů obou stran sporu rozhoduje, zda ve věci podá žalobu k Soudnímu dvoru EU. Zda vláda komisi osloví, má kabinet posoudit do konce září. Novinářům to ministr řekl při dnešní návštěvě nového Domu přírody Žďárských vrchů u vsi Krátká poblíž Sněžného na Žďársku.

"Sněmovní výbor pro životní prostředí dal ve středu podnět k tomu, aby ministerstvo zahraničních věcí a ministerstvo životního prostředí dokončila právní analýzu, kterou jsme částečně připravovali, a do 30. září rozhodla o dalším postupu," uvedl Brabec. Dodal, že o případném podání rozhodne celá vláda. "Jsme přesvědčení, že došlo k nedodržení některých evropských směrnic z polské strany. Jsme velmi nespokojení s komunikací polské strany. Nedostali jsme od nich zdaleka všechny informace, které jsme požadovali," uvedl ministr.

S ohledem na to, že důl dostal povolení k dalším šesti letům fungování k 1. květnu, je podle organizace Greenpeace ČR nutné postupovat rychle. V tiskové zprávě připomenula, že ke kroku ministra vyzvala už na konci března. "Doufáme, že nyní s novou právní analýzou ministerstva zahraničí předloží podání žaloby vládě ministr životního prostředí Richard Brabec či ministr zahraničí Tomáš Petříček v nejbližším možném termínu. Každým dnem totiž nelegální těžba postupuje blíže českým hranicím a ohrožuje zásoby spodní vody, způsobuje hluk, znečištění ovzduší," uvedla dnes v tiskové zprávě organizace.

Poslanci výboru ve středu také požádali ministerstvo životního prostředí a Liberecký kraj, aby do konce září vyčíslily náklady na nápravu škod, které Polsko provozem dolu Česku už způsobilo a do budoucna způsobovat bude.

Kvůli prodloužení těžby v dole Turów podle poslanců prokazatelně přichází o vodu rozsáhlé české území. Polsko, které v neveřejném řízení povolilo těžbu na dalších šest let, a usiluje o její další prodloužení, s českou stranou ve věci prakticky nekomunikuje.

Polský hnědouhelný důl Turów zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu. Skupina PGE, která důl i elektrárnu vlastní, tam chce těžit do roku 2044. Koncese pro těžbu měla firmě letos v dubnu skončit, polské ministerstvo klimatu ji ale v březnu přes námitky o šest let prodloužilo. Polsko vydalo rozhodnutí o prodloužení i přes výslovný nesouhlas české vlády a výtky poslanců Evropského parlamentu.

Hnědouhelný důl v Turówě by se měl postupně rozšířit na 30 kilometrů čtverečních, Poláci plánují těžit až do hloubky 330 metrů pod úrovní okolního terénu. Důl se má rozrůst o 14,6 hektaru podél silnice z Žitavy do Bogatyně. V Česku jsou nejblíže obce Uhelná, Václavice, Oldřichov na Hranicích a Hrádek nad Nisou. Obyvatelé z příhraničí se obávají nejen ztráty pitné vody, ale také hluku a prachu nebo propadů půdy. Polská strana ale zásadnější vliv dolu na české území odmítá.

Autoři | Foto panoramio.com

Štítky ČR, Polsko, EU, ekologie, uhlí, vláda, Důl Turów, Česko, Richard Brabec, těžba, Evropská komise, Soudní dvůr Evropské unie, ANO 2011, okres Žďár nad Sázavou

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Polsko v jednáních o Turówu nedodrželo evropské právo  |  Domácí  |  Drbna.cz

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.