Je slunečný den, dvojice děvčat se rozhodla hrát minigolf, malý Tomáš s čokoládově hnědýma očima řádí na houpačce, menší děti se pod slunečníkem věnují vystřihování a kreslení, čtrnáctiletý Jarda si užívá čerstvého vzduchu a pozoruje štěbetání kolem.
Mohlo by to vypadat jako docela příjemné odpoledne na dětském hřišti, které hraje všemi barvami. Jenže tahle idyla se nachází na zahradě Fakultní nemocnice Motol a ty rozjařené děti jsou malí pacienti.
Místo chození do školy a pobíhání venku s kamarády musí svůj čas trávit mezi čtyřmi stěnami nemocničního pokoje. V polovině září se ovšem jejich život rozsvítil, nemocnice získala od Nadačního fondu Pink Bubble novou terapeutickou zahradu. Včera tu děti posbíraly zážitků mnohem víc, přišli se za nimi totiž podívat známé osobnosti, které jim připravily výjimečnou zábavu. Nechyběl úspěšný handicapovaný cyklista Jiří Ježek, moderní pětibojař a olympijský vítěz David Svoboda, modelka Iveta Lutovská, herečka Sandra Nováková nebo zpěvák Kryštof Michal.
Ti všichni spolu s ředitelkou Nadačního fondu Pink Bubble a primářem motolské Kliniky dětské hematologie a onkologie Vladimírem Komrskou slavnostně přestřihli pásku a oficiálně zahradu předali dětem.
Právě primář Vladimír Komrska je iniciátorem projektu.
„Účelem terapeutické zahrady pro děti, hospitalizované ve FN Motol, je poskytnout jim alespoň kousek živé přírody v kultivovaném prostředí, aby se mohly proběhnout nebo posedět na lavičce na čerstvém vzduchu a protáhly si svaly na jednoduchých herních prvcích, přiměřených jejich věku a zdravotnímu stavu. Při společných hrách pak budou moci zapomenout na své zdravotní obtíže“, říká primář Vladimír Komrska.
V motolské nemocnici je na šest set lůžek pro dětské pacienty, ale jen malé části z nich nemoc dovolí zahradu skutečně využívat. Pokud se ven dostanou, je to balzám pro jejich duši.
„Když je někde člověku dobře, kladně to ovlivňuje jeho psychiku a dobré psychické ladění určitě k uzdravení pomáhá,“ podotýká Komrska.
Terapeutická zahrada, jejímž tématem je barevný vesmír, vznikla na místě hřiště pro onkologické pacienty ze sedmdesátých let, které pak ale s přestavbou dětské části nemocnice zaniklo a byl tu jen trávník.
„Z onkologických chorob u dětí převažuje leukémie, na druhém místě jsou nádory mozku a pak nádory kostí,“ popisuje primář Kliniky dětské hematologie a onkologie.
„Úspěšnost léčby se pohybuje podle diagnózy od osmdesáti do devadesáti procent plně vyléčených,“ dodává. Léčba většinou trvá řádově několik měsíců s tím, že děti tráví týdny střídavě doma a v nemocnici. Nová zahrada bude nicméně sloužit všem dětským pacientům, nejen těm onkologickým.
Čtrnáctiletého Jardu, který kvůli nemoci přišel o vlasy, přivezly na vozíku do zahrady zdravotní sestry. Se sportovci dělá obrovské bubliny a směje se. „Ve čtvrtek půjdu domů,“ hlásí mi nadšeně. V nemocnici je asi měsíc a o víkendech je tu prý nuda. „Myslím, že to dětem pomůže. Mně se líbí, že se tu můžu projíždět, všechno se mi tu líbí,“ dodává.
Šestinásobný paralympijský vítěz a mistr světa Jiří Ježek se jako jeden z mála dospělých návštěvníků může na chlup vcítit do pocitů nemocných dětí.
Vždyť tu sám v jedenácti letech ležel, když přišel při autonehodě o nohu. „Byl jsem v šestém patře a z nemocničního pokoje jsem koukal přímo na tento prostor, a proto mám strašnou radost z toho, co tu vzniklo. Dětem, když už musí ležet v nemocnici takové místo, kde si mohou alespoň na chvilku zaskotačit, moc přeju,“ říká Ježek.
Terapeutickou zahradou se nese dětský smích a radost, nemoc jakoby nebyla.
„Ty děti to tak neberou, tolik o tom nepřemýšlí a ani já o tom tehdy tolik nepřemýšlel. Neřešil jsem, že najednou nemám nohu a že tím ten život bude nějak ovlivněný. To člověk řeší, když se mu to stane třeba ve dvaceti. Takže když už se to musí stát, je štěstí, že se to stane takhle brzo,“ popisuje z vlastní zkušenosti Ježek.
„Bral jsem to tak, že se vrátím do školy mezi spolužáky, budu dělat sporty, co předtím a postupně jsem zjišťoval, že můžu dělat úplně všechno. To vědomí pak pro mě bylo největším uzdravením,“ dodává.
Motolská nemocnice se mu dnes vrátila do života znovu, a to nejen kvůli otevření terapeutické zahrady, před ním tu byl na kontrole po těžkém úraze, který se mu stal koncem srpna na mistrovství světa. Přestože už může lehce sportovat, cvičí doma na trenažéru a s manželkou chodí běhat, do pořádného tréninku se vrátí až kolem Vánoc.
„Každý se mě ptá, jak je možné, že jsem se tak rychle uzdravil, připisuju to tomu, kolik lidí mi fandilo, do Ameriky mi posílali vzkazy a energii. Uzdravování je o hlavě strašně moc. Stejně tak dětem pomůže, když se mohou proběhnout, projít tady po zahradě,“ říká handicapovaný cyklista.
Náklady na vybudování zahrady, kterou navrhl výtvarník Lukáš Urbánek alias Doktor Racek, se vyšplhaly téměř k 1 milionu korun. Někteří dodavatelé vyšli Nadačnímu fondu Pink Bubble vstříc poskytnutím významných slev, aby se v rámci daného rozpočtu podařilo na terapeutickou zahradu umístit co nejvíce podnětů pro pacienty. „Za to našim partnerům upřímně děkujeme. Velké poděkování patří také všem dárcům, kteří výstavbu zahrady finančně podpořili symbolickou adopcí jednotlivých atrakcím stejně jako lidem, bez jejichž pomoci by se nepodařilo projekt zrealizovat,“ uzavírá Martina Šmuková, ředitelka Nadačního fondu Pink Bubble.
Posláním Nadačního fondu Pink Bubble je podpora onkologicky nemocných náctiletých a mladých dospělých v České republice v průběhu léčby, v době rekonvalescence a při následném návratu do života. Fond založila před dvěma lety Martina Šmuková, která se do té doby více než deset let věnovala podpoře onkologicky nemocných dětí ve Fakultní nemocnici Brno.
Foto: Eva Fryšarová
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.