Počasí dnes9 °C, zítra7 °C
Úterý 26. listopadu 2024  |  Svátek má Artur
Bez reklam

Martina Šmuková již dvanáct let pomáhá onkologickým pacientům

Terapeutickou zahradu pro děti z Kliniky dětské hematologie a onkologie nechal za téměř 1 milion korun postavit Nadační fond „Pink Bubble“. Během slavnostního otevření nového hracího prostoru určeného pro dětské a dospívající pacienty Fakultní nemocnice Motol jsme měli možnost vyzpovídat ředitelku nadace Martinu Šmukovou.

Jak celý nápad vznikl, jaké další projekty má „Pink Bubble“ v plánu či jak můžete i Vy, čtenáři Malostranské drbny, plnit dětská přání? Odpovědi nejen na tyto otázky najdete v našem rozhovoru.

ČTĚTE TAKÉ: Uzdravování je hlavně o hlavě. Terapeutická zahrada pomůže malým pacientům v Motole

Nadační fond „Pink Bubble“ pomáhá dětským onkologickým pacientům již dva roky. Co vás inspirovalo k založení nadace?

Společně s Renčou (Renata Němcová, manažerka projektů - pozn. red.) jsme před dvanácti lety začali spolupracovat s brněnskou Klinikou dětské onkologie. Pacienti, o které jsme se starali, postupně odrůstali a my si říkali, že by pro ně bylo potřeba vytvořit nějaké cílené programy. Rozhodli jsme se tedy, že založíme „Pink Bubble“, neboli růžovou bublinu splněných přání, protože nás inspirovala meditace „Růžové bubliny“  - prý stačí zavřít oči, chvíli se soustředit, a sen, který si přejete, si máte představit jako splněný, zabalit ho do bubliny a odeslat pryč, abyste už ho nenosili v sobě. Nic vás poté netíží a věci se vám lépe dělají. Až nastane ta správná chvíle, sen se splní. Toto nás inspirovalo, říkali jsme si, že je to dobré motto i pro ty naše náctileté děti. Nechtěli jsme pomáhat jen v Brně, ale zajímat se o onkologické pacienty v celé České republice, snažíme se být prospěšní pro všechny.

Takže se dá říct, že založení Nadace pro vás byla taková bublina s přáním, které se vám splnilo?

Já jsem to úplně neplánovala, v mém životě všechno obecně plyne a navazuje jedna věc na druhou. Většinou se do všeho vrhám po hlavě a moc o tom nepřemýšlím. „Pink Bubble“ byl stejný případ. Musím se ale přiznat, že mám velkou radost, že jsme zacílili na dobrou skupinu, která to potřebuje.

Proč byla potřebná Terapeutická zahrada? Jak vznikl nápad na vybudování tohoto relaxačního prostoru pro dětské pacienty Fakultní nemocnice Motol?

Naší nadaci oslovil pan doktor Komrska (MUDr. Vladimír Komrska, CSc., primář Kliniky dětské hematologie a onkologie FN Motol – pozn. red.) a jeho kolegyně Lucie Cingrošová (MUDr. Lucie Cingrošová – dětská onkoložka FN Motol – pozn. red.). Celá nemocnice se rekonstruovala, ale na hřiště se už nedostalo, zůstaly jen zbytky původní zahrady, kterou tady již v 70. letech nechal vybudovat pan profesor Koutecký (Prof. MUDr. Josef Koutecký, DrSc., zakladatel dětské onkologie v Československu – pozn. red.). Pan primář přišel, zda bychom jim nepomohli park obnovit. Protože se zaměřujeme ale spíše na starší dětské pacienty, vybudovali jsme tu nejen dětské houpačky a prolézačky, ale i například minigolf pro ty starší.

Jak se Nadačnímu fondu s Fakultní nemocnicí Motol při realizaci zahrady spolupracovalo?

Musím se přiznat, že jsem se té spolupráce ze začátku trochu bála. Mé obavy se ale všechny rozplynuly, vyšli nám maximálně vstříc. Vše, na čem jsme se domluvili, bylo hned vyřešeno.

Máte v plánu s Klinikou dětské hematologie a onkologie Fakultní nemocnice Motol i nadále spolupracovat? Rýsuje se nějaký další projekt?

Rádi bychom se tady věnovali starším pacientům, zhruba od čtrnácti let výše. Tyto děti už příliš nebaví dětské aktivity, chtějí se spíše potkávat. Rádi bychom je všechny propojili, vymýšleli pro ně doprovodné aktivity, zároveň i pro mladší pacienty z dospělé onkologie, kam jsou přeřazeni ti, kterým bylo již osmnáct.

Jaké další projekty, kromě terapeutické zahrady pro FN Motol, váš Nadační fond „Pink Bubble“ realizuje?

Kromě vybudování této terapeutické zahrady děláme projekty pro mladé pacienty – podnikáme s nimi různé zážitkové výlety, během kterých mohou sdílet zkušenosti, pocity. Zároveň i chceme, aby tyto akce měly i další přidanou hodnotu – aby se během nich i děti vzdělávaly. Když ležíte v nemocnici, tak přicházíte o šance. Proto se i mimo jiné snažíme náctiletým, kteří se již vyléčili, zajistit stáže. Podařilo se nám například sehnat brigády u filmu, v kostymérně hollywoodské produkce, v obchodu s oděvy. Snažíme se, aby naše pomoc nebyla jen jednorázová. Samozřejmě řada dětí má i materiální přání, jako například nový telefon, i ty se jim snažíme plnit. Na našich webových stránkách máme celou řadu dětských přání , které může kdokoliv z nás pomoci dětem splnit, přispět libovolnou částkou.

Jak by mohli čtenáři Malostranské drbny vašemu Nadačnímu fondu, resp. dětským onkologickým pacientům, pomoci?

Vše je na individuální dohodě, jsme otevření jakékoliv spolupráci. Nebráníme se ničemu, co by mohlo být dětem k užitku. Finanční pomoc je samozřejmě také důležitá. A jak pomoct? Člověk si například může vybrat, jaké přání a jakou částkou chce podpořit. Stačí třeba padesát korun a víc takových přispěvatelů se pak nakonec složí na lístek do divadla, počítač apod. Další forma pomoci je jistě sdílení na sociálních sítích, like pro naší profilovou stránku, aby se o nás dozvěděli další lidé – nejen potenciální dárci, ale i například pacienti, kteří o nás zatím neví.

Přejeme, ať se Nadačnímu fondu „Pink Bubble“ daří plnit další růžové bubliny dětských přání!

Více informací na webových stránkách či na facebook profilu Nadačního fondu „Pink Bubble“

Autoři

Štítky pacient, Fakultní nemocnice v Motole, zahrada, Martina Šmuková, nadační fond, Josef Koutecký, Česko, Facebook, Československo, Brno

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Martina Šmuková již dvanáct let pomáhá onkologickým pacientům  |  Domácí  |  Drbna.cz

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.