Prezident Miloš Zeman dnes řekl, že jej překvapilo, že slovenský soud nedávno osvobodil Mariana Kočnera a Alenu Zsuzsovou souzené kvůli podílu na vraždě novináře Jána Kuciaka. Soud v Pezinku je oba překvapivě zprostil viny ve čtvrtek 3. září. Zeman v pořadu Partie televize Prima řekl, že ale rozsudek respektuje, je to podle něj základ právního státu.
"Respektování rozsudku soudu, i když s ním nesouhlasíme, je základem právního státu," řekl prezident.
Kontroverzní podnikatel Kočner byl souzen kvůli objednání předloňské vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Zsuzsová podle žalobce zločin zprostředkovala. Rozsudek v nejsledovanějším procesu v novodobých slovenských dějinách vyvolal šok u pozůstalých i mezi slovenskými politiky a rozhořčení novinářských organizací. Prokurátor oznámil, že se proti osvobozujícímu verdiktu odvolá, případem se tedy bude zabývat slovenský nejvyšší soud. Soud dospěl k názoru, že nebyl předložen žádný přímý důkaz, který by Kočnera usvědčoval.
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová už dřív v reakci na rozsudek řekla, že rodiče obou zavražděných i všichni na Slovensku si zaslouží, aby byla vyvozena zodpovědnost vůči těm, kteří si čin objednali a zprostředkovali. Verdikt je podle Čaputové jiný, než lidé na Slovensku očekávali, je však třeba ho respektovat. Prezidentka, která před vstupem do politiky sama byla právničkou, připomněla, že jde o rozsudek soudu první instance a že "na druhém stupni to může dopadnout úplně jinak".
Zeman mluvil na Primě také k otravě ruského opozičního předáka Alexeje Navalného. Jde podle prezidenta o znepokojivou záležitost a Rusko má podle něho co vysvětlovat. "Je v zájmu všech, tedy i Ruska, aby se tato kauza vysvětlila, to znamená kdo tu otravu spáchal, případně kdo si ji objednal a kdo ji zaplatil. A pokud zůstane viset otazník nad touto kauzou, tak to samozřejmě poškodí všechny země," uvedl Zeman. Navalného případ dal kvůli použité látce do souvislosti s otravou někdejšího ruského tajného agenta ve službách Britů Sergeje Skripala ve Velké Británii v roce 2018.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
No jistě. Ve zlaté éře prokurátorů Josefa Urválka a Ludmily Brožové-Polednové by s rozsudkem takové štráfy nedělali.
"Verdikt je podle Čaputové jiný, než lidé na Slovensku očekávali"