Vládní koalice zřídí pracovní skupinu k novému zákonu o státním zastupitelství. Ministryně Helena Válková poté zváží, zda připomínky odborníků z ČSSD a KDU-ČSL zapracuje do svého návrhu. Řekla to novinářům při odchodu z dnešní koaliční rady.
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) následně uvedl, že odmítá jakoukoliv politizaci systému státního zastupitelství. Sociální demokracie tvrdí, že se současný návrh odchýlil od původního věcného záměru, kterým bylo posílení nezávislosti státních zástupců.
"Není to vítězství, ale jsem relativně spokojená," komentovala Válková výsledek jednání. V pracovní skupině mají zasednout dva experti z každé koaliční strany, k závěru mají dospět do konce měsíce. Ministryně věří, že po následném meziresortním připomínkovém řízení stihne normu předložit vládě ještě v letošním roce.
Připomínky, které dnes vznesla ČSSD, byly podle ní "velmi obecné". "Zejména poukázali na údajný rozpor s věcným záměrem. Na to, že neposilujeme nezávislost, naopak ji oslabujeme, a že se upevňuje politické ovlivňování státních zástupců. Spíše jde tedy o obavu, že by se nějaká ustanovení při jejich extenzivním výkladu mohla zneužít," řekla. Dodala, že se bude koaličním partnerům snažit vyjít vstříc a jejich připomínky zapracuje, pokud budou věcné.
"Sociální demokracie uplatnila připomínky k systému výběru státních zástupců. My si skutečně nepřejeme, aby docházelo k jakékoliv politizaci systému státního zastupitelství. Chtěli bychom, aby ten zákon šel směrem k posílení nezávislosti státního zastupitelství. Čili ty naše připomínky do značné míry kopírovaly připomínky, které jsme zaznamenali v minulých dnech ze strany Unie státních zástupců," reagoval premiér a šéf ČSSD Sobotka.
Současnou podobu návrhu kritizoval vedle Unie státních zástupců i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. I podle něj návrh oproti původnímu záměru omezuje nezávislost žalobců. Mimo jiné ponechává jmenování vedoucích státních zástupců a jejich náměstků i nadále v rukou ministra spravedlnosti, jmenováni mají být nazákladě výběrových řízení organizovaných ministerstvem.
"Legislativní pravidla vlády umožňují, aby se předkladatel zákona odchýlil od původního věcného záměru, pokud to zdůvodní. Tato norma naprosto odpovídá evropským standardům, doporučení Rady Evropy a modelům z vyspělých západoevropských zemí," prohlásila dnes ministryně.
Zdůraznila, že státní zástupci jsou podle ústavy součástí výkonné moci, a že tedy nemohou srovnávat své postavení například s postavením soudů.
Válková tvrdí, že její návrh je v mnoha směrech stejný jako původní návrh zákona, který vzešel z dílny Nejvyššího státního zastupitelství a který z projednávání ve Sněmovně stáhla její předchůdkyně Marie Benešová (ČSSD). To, čím se podle Válkové nejvíc odlišuje, je tím, že nenavrhuje zrušení vrchních státních zastupitelství v Praze a Olomouci, a tím, že chce zřídit vně Nejvyššího státního zastupitelství speciální dvoustupňový úřad pro boj s ekonomickou kriminalitou. V úpravě konkrétních kompetencí a vztahů uvnitř soustavy podle ní nejsou rozdíly.
Ministerstvo již dříve zdůraznilo, že odpovědnost za provádění trestní politiky má ministr, nikoliv nejvyšší státní zástupce. Návrh proto také stanoví, že ministr spravedlnosti a nejvyšší státní zástupce společně projednávají priority trestní politiky.
Zdroj: ČTK
Foto: wikipedia.org, Katarzyna Czerwińska
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.