Sledovanost televizí byla loni nejvyšší za 24 let měření

Autoři | Foto pixabay.com

Televizní sledovanost byla loni nejvyšší za 24 let peoplemetrového měření. Lidé starší 15 let strávili před obrazovkou průměrně tři hodiny a 59 minut, což je nárůst o 43 minut. Výrazně se zvýšila také odložená sledovanost. Vývoj ovlivnila mimo jiné pandemie koronaviru, lidé trávili více času doma.

Vláda loni zavedla protiepidemická opatření poprvé v březnu. Průměrná sledovanost televize v tomto měsíci dosáhla čtyř hodin a 38 minut. V únoru i v dubnu to bylo shodně o půl hodiny méně. S příchodem teplého letního počasí a rozvolňování opatření pak sledovanost klesala až na červencové tři hodiny a devět minut. Poté se zase začala postupně zvyšovat a v prosinci vystoupala na rekordních čtyři hodiny a 47 minut.

Konec roku je podle ATO tradičně spojených s pestřejší nabídkou televizních pořadů i vánočních premiér. "Dalo by se říct, že v mnohých rodinách patří společné sledování pohádek i filmů mezi vánoční rituály. Loňský prosinec nás přesto překvapil vysokou hodnotou," uvedla analytička ATO Hana Havlíčková. V meziročním srovnání se v prosinci průměrná sledovanost zvýšila zhruba o půl hodiny.

Trend nárůstu proti období, kdy v Česku ještě koronavirová opatření neplatila, pokračoval i letos v lednu. Lidé v prvním měsíci letošního roku sledovali televizi průměrně čtyři hodiny a 45 minut. Proti loňskému lednu je to o 41 minut více.

Roste zároveň obliba odložené sledovanosti, kdy si divák sám zvolí čas, ve kterém se na pořad podívá. V prosinci se diváci takto dívali na televizi téměř 34 minut, o rok dříve to bylo necelých 18 minut. Letos v lednu byly hodnoty podobné a odložená sledovanost se v meziročním srovnání zhruba zdvojnásobila. "Růst odložené sledovanosti se stává trendem poslední doby. Nárůst hodnot je zcela jistě ovlivněn i větším množstvím času stráveným doma vlivem pandemie, nicméně věříme, že divák si vytvoří návyk, který nahraje televizi v jejím budoucím soupeření s internetem," sdělila jednatelka ATO Vlasta Roškotová.

ATO vytváří průzkum sledovanosti ve spolupráci s agenturou Nielsen Admosphere. Účastní se ho 1900 domácností, což odpovídá 4450 lidem.

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky ČR, média, koronavirus, televize, sledovanost, 2020, pandemie covidu-19, Česko

Komentáře

František Mlejnek

Statistika sledovanosti není totéž co statistika spokojenosti. Navíc nevím, zda píplmetr měří i nestandardní kanály. U mě 1. CS Film, 2. Film Europe Plus, 3. Film Europe, 4. ČT Sport, 5. ČT2, 6. RTVS 2, 7. Sport 1+2, pak hodně daleko ČT1 a už vůbec ne kanály Barrandov, Prima a Nova (s výjimkou kopané na NovaSport). Ovšem nejstarší generace hodně sleduje Šlágr - a statistiku může zkreslovat i televizor puštěný jako kulisa.

Neděle, 7. února 2021, 18:29Odpovědět

Jiří Rybička

Zajímalo by mne jak se ta sledovanost technicky provádí,jaká je míra její pravděpodobnosti.

Neděle, 7. února 2021, 11:58Odpovědět

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.