Počasí dnes9 °C, zítra9 °C
Neděle 24. listopadu 2024  |  Svátek má Emílie
Bez reklam

Listopad 1989 podle Hutky lidem ukázal, že mohou změnit historii

Pád komunismu v listopadu 1989 by si lidé měli připomínat, protože se tehdy ukázalo, že mohou sami ovlivnit historii. Myslí si to český folkový hudebník, skladatel, písničkář, malíř a spisovatel Jaroslav Hutka, který patří ke známým postavám sametové revoluce.

Sedmašedesátiletý hudebník vystoupí v pondělí na Václavském náměstí na akci Znovu 89, která odstartuje finální část projektu, který po celý letošek připomíná události před 25 lety.

Hutka se vrátil z emigrace v Nizozemsku 26. listopadu 1989 a ve stejný den už zpíval na manifestaci Občanského fóra na Letenské pláni. "Takové výročí by mělo být připomínáno, protože to znamenalo veliký zvrat v naší historii. Od té doby je život jiný. Je zvláštní věc, že jsme do té historie sami zasáhli, a měli bychom si připomínat, že to jde," řekl ČTK Hutka, který na závěr pondělní akce zazpívá písně Havlíčku, Havle a Náměšť.

Signatář Charty 77 cítí potřebu připomínat historii bývalého Československa. Proto se podílel na tvorbě cyklů České televize Příběhy železné opony a V zajetí železné opony. "Pokud nebudou vznikat podobné dokumenty, budeme malí a blbí. To je cesta, jak mladým i starším lidem připomenout naši historii. Ale mělo by se to dělat důkladněji, a ne jako by z povinnosti. A také takové dokumenty vysílat v časech, kdy se na to lidé dívají," uvedl hudebník, který opustil v říjnu 1978 tehdejší Československo kvůli tlaku ze strany komunistické moci.

Podle dnes zveřejněných výsledků agentury Median vývoj od listopadu 1989 nenaplnil očekávání 54 procent lidí v Česku a 70 procent na Slovensku. "Lví podíl na nespokojenosti mají veřejnoprávní prostředky. Informovanost je mizerná, veřejnoprávní televize a rozhlas soutěží s těmi komerčními v dělání pusté zábavy. Kdyby lidé měli skutečně zrcadlo minulosti, spokojenost by byla větší, protože oni jsou v té své nespokojenosti konfrontovaní pouze s hloupým žvaněním, které se objevuje v rámci takzvané vyváženosti, ale nejsou přítomny skutečné argumenty a historická fakta. Přes všechny problémy by si lidé měli uvědomit, že jsme se nikdy neměli tak dobře a nikdy jsme nebyli v takovém bezpečí," konstatoval Hutka.

Člen čestného předsednictva občanského sdružení Společnost pro trvale udržitelný život a Čestné rady sdružení Děti Země v minulosti kandidoval za recesistickou Balbínovu stranu na ministra války. V "opravdové" politice Hutka neúspěšně usiloval za Stranu zelených o vstup do Parlamentu. 

Jako písničkář v současné době vystupuje po klubech. Svou tvorbu si vydává sám. Vypaluje si CD na svém domácím počítači, sám si kreslí a tiskne obaly a sám je prodává nebo rozdává na svých koncertech. Svou edici pojmenoval Samopal. "Vždycky říkám, že obal originál je za dvě stovky - a cédéčko je kopie, takže je zadarmo," podotkl.

Hutka se narodil 21. dubna 1947 v Olomouci. Studoval na pražské Uměleckoprůmyslové škole, od konce 60. let začal vystupoval jako písničkář s Vladimírem Veitem, Hvězdoněm Cignerem a Petrem Kalandrou, později jako sólista. Stál u zrodu folkového sdružení Šafrán a byl jednou z jeho vůdčích osobností. Vydal řadu alb s vlastními skladbami i s moravskými lidovými
písněmi.

Zdroj: ČTK
Foto: wikipedia.org, Piercetp

Štítky 1989, listopad, revoluce, sametová, čr, Jaroslav Hutka, historie, Sametová revoluce, Občanské fórum, Československo, Nizozemsko, Železná opona, Česká televize, Parlament České republiky, Strana zelených

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Listopad 1989 podle Hutky lidem ukázal, že mohou změnit historii  |  Domácí  |  Drbna.cz

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.