Téměř stovku mezinárodních misí ročně vyšle Světové sdružení provozovatelů jaderných elektráren na jaderné elektrárny po celém světě. Je to o třetinu více než před havárií japonské elektrárny Fukušima. Od letošního roku prověrky navíc probíhají i v nové podobě. Ta bude mít premiéru v jihočeském Temelíně příští rok.
Havárie jedné jaderné elektrárny má vždy značné dopady na celý jaderný průmysl. „Stačí se podívat, co Fukušima znamenala pro jadernou energetiku v Německu. I proto WANO přistoupilo k novému formátu prověrek. Dosavadní se zaměřoval hlavně na jednotlivé oblasti spojené s provozem jaderné elektrárny. Naproti tomu nový formát více hodnotí elektrárnu jako celek,“ vysvětluje Naděžda Bílá, která ve sdružení WANO zastupuje Skupinu ČEZ.
V České republice bude nové verzi mezinárodní prověrky podroben nejprve Temelín. Celkově půjde už o třicátou prověrku jihočeské elektrárny. „Stále patříme mezi elektrárny, o kterých se často hovoří. I když v poslední době tyto diskuze souvisely hlavně s dostavbou. Každopádně prověrky vnímáme jako prostředek pro další zlepšování elektrárny. Vždyť k nám jezdí experti, kteří mají dohromady stovky let zkušeností s jadernou energetikou,“ říká k významu misí Miloš Štěpanovský, ředitel JE Temelín Skupiny ČEZ, který se nedávno vrátil z kontroly čínské elektrárny Tianwan.
Členy mezinárodních misí jsou i odborníci z Temelína
Mezi experty, kteří jezdí elektrárny provozované po celém světě prověřovat, jsou i odborníci z Temelína. Jen letos jich byly tři desítky. Své zástupce měl Temelín při komplexní kontrole čínské elektrárny v Tianwanu, nebo když WANO hodnotilo systém radiační ochrany v americké jaderné elektrárně Millstone. Do konce roku se o své znalosti podělí ještě další dva.
Doporučení a dobré praxe přitom nejdou pouze směrem ke kontrolované elektrárně. Řadu poznatků si odvážejí i samotní pozorovatelé. „Každá mise je zdrojem zkušeností, které lze využít i u nás. Jedním z příkladů bylo zavedení systému chráněných zařízení, který eliminuje riziko kolize prací na důležitých systémech,“ poznamenává Bohdan Zronek, ředitel bezpečnosti elektráren ČEZ, který se na přelomu listopadu a prosince zúčastní prověrky Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) zaměřené na řízení francouzské společnosti EdF ve vazbě na jadernou bezpečnost.
Temelín patří k nejčastěji kontrolovaným elektrárnám světa
První mise na jih Čech přijela v roce 1990 a od té doby už bezpečnost elektrárny potvrdilo 29 mezinárodních prověrek. Opakovaně byly prověřeny všechny oblasti, které s provozem elektrárny souvisejí. Vysoký standard elektrárna prokázala například v radiační ochraně, havarijním plánování, fyzické bezpečnosti nebo ekologii. Další velká mise elektrárnu čeká v závěru příštího roku, kdy budou Temelín dva týdny prověřovat dvě desítky zahraniční odborníků.
__________________________
WANO (WORLD ASSOCIATION OF NUCLEAR OPERATORS – Světové sdružení provozovatelů jaderných elektráren)
WANO je mezinárodní organizace provozovatelů jaderných elektráren, která vznikla jako reakce „jaderné komunity“ a průmyslu na havárii jaderné elektrárny v Černobylu. Jejím cílem je především vzájemná výměna informací a zkušeností, která pomáhá zvyšovat úroveň všech jaderných elektráren ve světě. Členy WANO jsou všechny energetické společnosti na světě, které provozují jaderné bloky. Členství ve WANO má například i Severomořská flotila ruských jaderných ledoborců.
Jaderná elektrárna Temelín vyrobila první elektřinu v prosinci 2000. V současnosti je největším zdrojem výroby elektřiny v České republice. Svojí bezpečnou a bezemisní produkcí kryje pětinu české spotřeby. V roce 2013 vyrobila 15,065 miliard kWh elektrické energie. Jižní Čechy by s elektřinou z Temelína vydržely téměř 4 roky, českým domácnostem by stačila na celý rok.
Foto: www.cez.cz
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.